Tajný život města

Víte už, jaké rostliny najdete ve vašem městě? V projektu Tajný život města bylo v květnu a červnu opravdu rušno. Školní týmy uspořádaly kampaň, ve které představily přírodní rozmanitost svého okolí. Podívejte se s námi, jak se jim to podařilo!


Do projektu Tajný život města se zapojilo padesát slovenských a českých škol.Tyto školy nejen, že zmapovaly biodiverzitu ve svém okolí pomocí mobilní aplikace Pl@ntNet a zapojily žáky do badatelsky orientovaného vyučování. O své činnosti navíc informovaly veřejnost a to rozmanitými způsoby.

Tři školy s nejoriginálnější informační kampaní biodiverzity jejich okolí vyrazí již v září 2017 na zasloužený výlet na Slovensko do environmentálního centra Zaježová.

Musíme přiznat, že bylo opravdu těžké vybrat pouze 3 školy, které za oceníme. Školní týmy mohly popustit uzdu své fantazii a nechat se vést na kreativní vlně. Uspořádaly třeba výtvarnou a fotografickou soutěž, jiné se více zaměřily na šíření Badatelsky orientované výuky mezi své kolegy a spolužáky. Velkým objevem pro nás byl skrytý filmařský a herecký talent zapojených dětí. V rámci projektu vznikla spousta zajímavých videí, které jsou ke zhlédnutí na YouTube. Zapojené školy se také se svými příspěvky objevily v regionálním tisku a televizi a staly se tak místními celebritami. Dokonce máme z projektu krásné výstupy v podobě stolní hry nebo pexesa rostlin.

A které 3 školy jsme nakonec vybrali a za co jsme je ocenili?

ZŠ Milín za zapojení celé školy a bezmála poloviny města, za velký rozptyl aktivit a za nezdolnou vůli a energii, se kterou paní učitelka šíří badatelský virus mezi své kolegy.

Vtipné a poučné video vzniklo ve spolupráci žáků a učitelů ZŠ a MŠ Milín:

Wichterlovo gymnázium Ostrava za propracovanou kampaň, velmi kvalitní fotografie a zapojení opravdu široké veřejnosti. Za ukázkové využití síly moderních medií jako jsou Facebook a YouTube. Za to, že se nebáli a šli s kůží doslova na trh. V neposlední řadě za přístup paní učitelky, která se nebojí nových technologií ani inovací a rozhodla se díky projektu pozměnit vzdělávací plány pro nižší ročníky a zařadit využívání aplikace Pl@ntNet do výuky.

Hradec Králové - Štefcova za širokou škálu aktivit, za systematickou práci, krásné výstupy v podobě obrazů a kvalitních fotek a také za velkou mediální kampaň, která vyústila reportáží pro Českou televizi.

 

Dva příklady kampaní škol, které sice nebyly oceněny, ale jejichž způsob propagace projektu nás nadchl, jen dokazují, že rozhodování bylo vskutku obtížné:

Střední průmyslová škola Karviná informovala o projektu v moravské regionální televizi POLAR.

ZŠ Janovice natočily grotesku:


 

Moc děkujeme nejen těm oceněným, ale i všem ostatním zapojeným školám za obrovský kus práce, který s dětmi odvedly. A také za to, že pomáhají naplnit databázi rostlin a rozšiřovat povědomí o aplikaci PlantNet.

Další podrobnosti sledujte na samostatné stránce projektu - tajnyzivotmesta.cz.