Járovo okénko z Tajného života města

Jak jen zaujmout naše spoluobčany a připravit pro ně informační kampaň o našem celoročním bádání a to vše ještě s partou nadšených dětí, které jsou velmi kreativní, ale málokdy se mezi sebou shodnou? Jára už ví a rád vám poradí :-)

Járovo okénko z Tajného života města

Tak už se nám ten zasloužený odpočinek blíží, milí kolegové. Hektický závěr školního roku již polevuje, ale letos byl opravdu, jak se říká "našlapaný", nepsal jsem jen hodnocení žákům, ale také závěrečnou zprávu k projektu Tajný život města a rozhodl jsem se s Vámi o své zážitky podělit!

Náš badatelský biodiverzitní tým makal od jara na plné obrátky, ale nebylo to vždy lehké, co Vám budu povídat. Fotili jsme rostliny a plnili databázi aplikace PlantNet, bádali jsme o přírodě,  ale celou dobu jsme přemýšleli nad tím, jak tohle všechno sdělit našim spoluobčanům a to ještě ke všemu zábavnou a kreativní formou. Byl to oříšek, kreativců mám v týmu mnoho, ale shodnout se na nějakém nápadu nám dalo zabrat.

Jelikož sídlíme na malém městě, rozhodli jsme se pro systematickou práci s našimi spoluobčany a dávkovali jsme jim vše postupně. Vyrazili jsme do ulic, ve škole jsme uspořádali vernisáž našich fotek, kde jsme také vysvětlili, jakým způsobem funguje PlantNet. Potřebovali jsme, aby si naši návštěvníci osvojili tuto novou appku, protože už jsme měli v plánu, kde uspořádáme další akci pro veřejnost. Kluci z týmu vytvořili video návod na youtube, jak s aplikací pracovat, počkali jsme si na lepší počasí a vyrazili jsme ještě s mojí kolegyní trenérkou Nordic walking na interaktivní vycházku "S rychlou tyčkou za kytičkou". Aby nám přišlo opravdu hodně zájemců, poprosil jsme naše sličné slečny o propagaci na facebooku. Když jsem shlédl skvělé motivační video, bylo mi jasné, že účast bude vysoká! Propojení sportu a vzdělávání zafungovalo a akce se zúčastnilo mnoho lidí a my byli rádi za to, že jsme oslovili nejen nadšené amatérské botaniky, ale také sportovce, kteří se na loukách za městem často prohání s větrem o závod a ani si nevšimnou, že zrovna pošlapali krásu našich vzácných orchideí. Ale to už se teď změní! :-)

Přemýšleli jsme, jak dál? Přece každá láska prochází žaludkem, že?! A my tu přírodu máme tak rádi, že jí samou láskou "sežerem" :-)

Na konci školního roku vždy pořádáme školní zahradní slavnost a každá třída si připravuje svůj stánek, kde se dějí zajímavé aktivity a také se ochutnávají různé dobroty. My to měli letos bez horečného vaření, pečení a smažení. Naše přípravy probíhaly kde jinde než na louce a s aplikací PlantNet - děti sbíraly bylinky, plevele a jiné dary přírody, s apkou zjišťovaly, zda jsou, či nejsou jedovaté a samozřejmě nesmíme opomenout ochutnávače, kteří na vlastní chuťové pohárky zkoumali, jak moc jsou které rostlinky chutné či nechutné. Na zahradní slavnost jsme potom připravili plevelovou hostinu a to byste koukali, jak se po ní zaprášilo. 

Byl a jsem nadšený z práce našeho týmu a měl jsem tak trochu pocit, že bych pro to také mohl ještě něco udělat. Rozhodl jsem se, že to, co jsme s dětmi dělali, by přece mohli i moji kolegové, tak jsme na jedné z našich pedagogických rad zapracovali badatelství a používání aplikace do našeho školního vzdělávacího plánu. 

Závěrečnou zprávu jsme poslali, dokonce nám vyjde i článek v místním tisku a Česká televize natočila o našich aktivitách krátkou reportáž, už se moc těšíme, až se v televizi uvidíme!

Všichni jsme zvědaví, jak dopadne vyhodnocení všech kampaní od škol, protože 3 nejlepší pojedou na výlet na Slovensko do Zaježové a my bychom rádi patřili mezi ně!

Těším se na prázdniny a další pokračování projektu Tajný život města, příští rok nás čeká tvorba questu!

Mějte se moc krásně, relaxujte, čtěte, bádejte a kolem sebe se dívejte.

Zdraví Vás Jára, co rád bádá. :-)

 

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás Příběhy