Zapojte se do měření půdní vlhkosti v rámci satelitní mise organizované NASA!
Poslední lednový týden roku 2015 byla vypuštěna na oběžnou dráhu Země družice, která v pravidelných intervalech snímá povrch Země a měří půdní vlhkost. Naměřená data následně zpracovává a vyhodnocuje v podobě globálních modelů/map půdní vlhkosti.
Cílem mise SMAP (Soil Moisture Active Passive Satellite Mission), tedy mise na měření půdní vlhkosti z vesmíru, je zlepšit naše znalosti životního prostředí, zpřesnit modely předpovědí počasí i dlouhodobých změn klimatu. Získaná data naleznou bohaté uplatnění ve vědě, zemědělství i ochraně životního prostředí.
Následujcí video vám odhalí více o misi SMAP, i o tom, jak se stát jedním z partnerů:
Odborníci se shodují na tom, že je velmi důležité ověřovat družicové modely pomocí terénních měření. Zapojte se i vy! Protokoly jsou pouze v angličtině. Samotné měření je však velmi jednoduché. Nebudete-li si s čímkoli vědět rady, obraťte se na nás - globe@terezanet.cz .
Gravimetrické měření půdní vlhkosti je běžná terénní metoda stanovení množství vody v půdě. Terénní měření GLOBE škol poskytnou data, která budou sloužit k ověřování toho, do jaké míry je odhad vlhkosti získaný z družice přesný. Čím více terénních měření budou mít vědci k dispozici, tím přesnější budou modely půdní vlhkosti v rámci globálního systému. Více informací hledejte na www.globe.gov nebo na stránkách NASA.
Podívejte se na podrobnější video o tom, jak funguje mise SMAP: