Žáci nadšeně objevovali fenologii na semináři v Komořanech

„Předběhli jste dobu“, chválili odborníci na fenologickém semináři žáky ze ZŠ a SŠ

Žáci nadšeně objevovali fenologii na semináři v Komořanech

 

Kam poslat alergiky na dovolenou zkoumali žáci na semináři fenologie v pondělí 12. února v Praze Komořanech. „Předběhli jste dobu,“ reagovala odbornice na fenologii z ČHMÚ Lenka Hájková, když se žáci zabrali do analýzy pylové situace jednotlivých dovolenkových destinacích. Jedním z praktických využití fenologie je právě zkoumání pylové sezóny, kterou si studenti na semináři v praxi vyzkoušeli. „Praktickou aktivitou jsme se snažili ukázat studentům význam fenologie pro běžného člověka,“ vysvětlila Hana Svobodové z TEREZY.

V sídle Českého hydrometeorologického ústavu v Komořanech, kde se fenologický seminář pro školy zapojené v programu GLOBE konal, vyvolala tato zpráva údiv i nadšení. Žáci a učitelé, kteří přijeli na seminář ve dvou až sedmičlenných skupinách z devíti škol z celé České republiky, byli mírou přesahu tohoto oboru do praxe překvapeni. "Vůbec jsem nevěděl, co je fenologie… no teď už to vím a je to super“ reagovali svorně někteří žáci, kteří na seminář přijeli a při celodenním bádání v budově ČHMÚ i v jeho zahradách objevovali možnosti, které jim fenologické bádání skýtá.

Kromě představení fenologie jako oboru vědeckého zkoumání otevřeli odborníci z ČHMÚ Lenka Hájková, Jan Reitschläger a Tomáš Vráblík spolu s Vendulou Křivánkovou a Hanou Svobodovou z TEREZY mnoho dalších témat jako rašení pupenů, extrémní sucha i dlouhodobé posuny vegetativního období rostlin, na kterých ilustrovali co fenologie je a jak ji využívat jako praktickou vědu.

 

Učitelé a žáci společně zjišťovali, jako fenologii na svých školách provozovat. Díky představení odborných metod, měřicích stanic i technik začali žáci spolu se svými učiteli ihned plánovat, kde začít: „Nejdřív musíte vybrat vhodné stanoviště,“ vysvětlovala vědkyně Hájková z ČHMÚ. „Nikdy nenajdete úplně ideální místo, ale vždy je dobré hledat alespoň území, kde je zastoupeno co nejvíce druhů stromů, kde není zastínění například zástavbou…“ jmenoval celou řadu pravidel také vědec Reitschläger. Společně pak vědci nabídli studentům, využití jimi nasbíraných dat pro praktické využití v projektech ČHMÚ.

 

Organizátorky semináře pořádající TEREZY pak účastníkům představily mobilní Aplikaci GrowApp umožňující mapování vývoje stromů v různém čase. Aplikace sbírá data z celého světa a stromy, které bude uživatel fotit, si nejen může vybrat sám, ale je možné navázat i na mapování stromu jiného uživatele. „Bylo krásné pozorovat, jak studenti i učitelé bez ohledu na rozdílný věk společně objevovali možnosti aplikace a okamžitě ji zkoušeli v okolí ČHMÚ,“ doplnila Michaela Černá z TEREZY. Stejně tak žáci s kantory okamžitě vyzkoušeli v zahradách ČHMÚ mikroskopy připojitelné na foťák v mobilu, které jim organizátorky z TEREZY věnovaly jako dar účastnícím se školám.

Michaela Černá, TEREZA

 

Vloženo Od

Fenomenální fenologie 12.2.2108

seminář fenologický v ČHMÚ únor 2018


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!