Program GLOBE představuje nový projekt, který zaujme všechny příznivce androidů a bezpilotních letounů zároveň. Interaktivní měření určené pro GLOBE školy se zabývá „invazí“ na poli životního prostředí. O co jde?
Některé cizokrajné druhy rostlin, jejichž krása před pár stoletími učarovala mnohé panské dvory, dnes představují jednu z největších hrozeb v oblasti životního prostředí v regionálním i globálním měřítku. Tyto invazní rostliny se na úkor lokálních ekosystémů rozmnožují geometrickou řadou a jejich likvidace je náročná, nákladná a prozatím jen málo úspěšná.
S tím má pomoci nový projekt, který zahájil Botanický ústav AV ČR ve spolupráci s dalšími institucemi, jež vyvíjí metodu dálkového průzkumu Země za pomoci bezpilotního letounu, která povede k automatickému rozpoznání a mapování „rostlinných invazí“ vybraných druhů v českých regionech. Takový vývoj je však podmíněn přesnými pozemními daty, která umožní nové metody ověřovat. A právě s tím mohou pomoci všichni GLOBE studenti, kteří se orientují ve svém okolí a navíc je baví moderní aplikace.
Zapojit se mohou jednoduše. Studenti si stáhnou příslušnou aplikaci do svého telefonu či tabletu se systémem Android a v terénu do mobilního záznamového formuláře přímo zanesou zjištěné informace, které po připojení k internetu také odešlou. Sledovat v okolí budou čtyři rozšířené invazní rostliny v České republice: bolševník, křídlatku, pajasan a trnovník akát, jejichž obrázky i s popisy najdou na webových stránkách projektu.
Nový projekt „Monitoring invazních druhů rostlin“ si klade za cíl efektivní a rychlé mapování současných invazních druhů na našem území. Zapojeným školám nabízí smysluplnou aktivitu, možnost přednášek na téma invazních rostlin či dálkového průzkumu Země a navíc také aktuální satelitní snímek školy a jejího okolí.
Více informací ZDE
Případně kontaktuje přímo Josefa Brůnu z Botanického ústavu AV ČR v. v. i., který účast GLOBE škol v projektu zodpovídá: josef.bruna+invaze@gmail.com Zapojte se!