7 důvodů, proč se zapojit

Zjistěte, kterých 7 důvodů proč se zapojit do programu GLOBE ovlivnilo řadu učitelů po celém světe a zapojili badatelské vyučování i do svého vzdělávání.


 

1. Z vašich žáků se stane badatelská GLOBE třída


Žáci, kteří "dělají GLOBE" a projdou badatelstvím, rozvíjejí samozřejmě řadu dovedností. Zároveň se přirozeně vyvíjí i prostředí a vztahy ve třídě. Třída, která dospěje k označení "badatelská", přináší žákům i učiteli mnoho benefitů, mimo jiné se v ní učiteli mnohem lépe učí.

"Program GLOBE přináší změnu komunikace se žáky. Je daleko více partnerská - učitel a žák pracují na stejném problému, oba se učí."
Tomáš Dopita, ZŠ Vsetín, Rokytnice

2. Ověřená metodika a postupy


GLOBE vám pomůže rozvinout přirozenou zvídavost žáků prostřednictvím metodiky Badatelsky orientovaného vyučování (BOV). Tuto metodiku spoluvytvářeli a ve výuce ověřovali GLOBE učitelé v rámci projektu Badatelé.cz.
Odborné postupy měření a pozorování jsou jednotné pro celý svět a jsou garantovány spolupracujícími vědci.

"Na co si žáci přijdou sami, to si i mnohem lépe zapamatují."

Bronislav Králíček, ZŠ Pomezí

3. Široká nabídka aktivit, míru zapojení si řídí učitel sám


GLOBE umožňuje velkou variabilitu.  Jako učitel si sám vybíráte, kterým odborným tématům se chcete věnovat a do kterých aktivit se zapojíte. Váš výběr záleží na věku a pokročilosti žáků a samozřejmě na tom, co žáky zajímá. Trénink kroků badatelského postupu a badatelské lekce  lze zařazovat do běžné výuky (např. Př, Che, Ze, Fy, Ma, přírodověda či vlastivěda), pro vlastní projekty žáků lze lépe využít např. přírodovědná praktika, nepovinný předmět či projektové dny.

"Program GLOBE pomáhá studentům vytvořit si kladný vztah k přírodním vědám a ekologii, je to jeden z mála projektů, který má exaktní a vědecký charakter, učí studenty systematičnosti."
Martina Kunderová, Gymnázium Litomyšl

4. Podpora  z TEREZY i mezi učiteli - nejste na GLOBE sami


Zapojením do programu GLOBE učitel získáte vstupní balíček pomůcek,  kompletní sadu metodických materiálů,  které jsou zároveň k dispozici elektronicky a je proškolen na vstupním dvoudenním semináři. Tím ale podpora nekončí. TEREZA v průběhu celého roku poskytuje kompletní poradenský a informační servis:

  • konzultace - on-line, telefonické i osobní - tým GLOBE konzultantů z TEREZY rozšiřují i proškolení zkušení učitelé v regionech, kteří Vám lépe pomůžou s dotazy z praxe.
  • odborné semináře, semináře dobré praxe - na jaře a na podzim vypisujeme termíny specializovaných seminářů
  • náslechy - možnost jít se podívat na zkušeného učitele a GLOBE lekci přímo do výuky
  • exkurze na GLOBE škole - možnost domluvit si návštěvu na některé z ukázkových GLOBE škol
  • zpravodaj - pravidelné měsíční novinky elektronicky na Váš email. Přehled aktuálních událostí u nás i ve světě (vyhlašované kampaně, chystané akce...)
  • téma roku - každý školní rok Vás provedeme jedním odborným tématem - vyhlašujeme  postupně v průběhu roku úkoly a získáváme od škol výstupy, které zpracujeme (tak vznikla v minulosti např. příručka Vodní výzva či  plakát Oblaka ).
  • průběžné rozšiřování portfolia aktivit a lekcí, do kterého můžete přispívat i vy
  • sdílení příkladů dobré praxe ze škol na webu
  • půjčování speciálních přístrojů a pomůcek (např. půdní vrták)
  • oceňování, certifikáty

5. GLOBE Games


Čtyřdenní jedinečné setkání učitelů a studentů představuje každoroční vyvrcholení programu - zdroj inspirace, motivace, zážitky, navazování kontaktů. Žákovské týmy z cca 30 škol zde představují své GLOBE projekty na Žákovské konferenci, probíhají workshopy pro učitele, terénní hra i festival pro veřejnost. Více zde.

Na GLOBE Games si jezdím dobíjet baterky, pokaždé mě nabijí chutí do další práce.
(Z dotazníku pro učitele.) 

6. Spolupráce s odborníky


GLOBE  odborně celosvětově zaštiťuje síť spolupracujících vědců GLOBE Scientific network. Vědci stojí za přesnými postupy měření a pozorování, i za zpracováním dat v databázi. Český GLOBE spolupracuje od roku 1995 s Vědeckou radou.

"GLOBE považuji za jedinečný program celosvětového významu. Vytváří vědecký náhled na environmentální problémy."
Prof. RNDr. Jana Albrechtová, Ph.D., PřF, Vědecká rada GLOBE 

7.  Světová prestiž


Zapojením získáte přístup do celosvětové databáze na www.globe.gov, kterou spravuje NASA. Zároveň mají žáci možnost zapojit se do průběžně vyhlašovaných celosvětových kampaní, soutěží, mezinárodních projektů, badatelských expedic, setkání apod.

Získejte GLOBE Star stejně jako ČAG v Českých Budějovicích


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!