BŘEZEN - Voda v půdě

Jak rychle se vsákne voda do půdy? A co její zásoby?


Děkujeme za všechny zaslané novinky z vašich škol a záměry na GLOBE Games 2020! Každá vaše fotka, zpráva, report od žáků jak se vám daří bádat v Pixelu vody nám dělá velkou radost.

Okomentované záměry badatelských projektů na GLOBE Games 2020 vám posíláme zpět, abyste společně s vaším týmem mohli dál bádat a rozvíjet je.

Těšíme se na další novinky a prezentace!
Marie, Vendy, Honza a Lukáš


Voda v půdě

Jak rychle se vsákne voda do půdy? Prozkoumejte, jak se liší schopnost různých ploch ve vašem okolí vsakovat vodu - pole, louka, les, město (asfaltové povrchy, dlažba, střechy). Zamyslete se a podívejte se znova na výsledky vašeho chodníkového průzkumu!

Nebo si to vyzkoušejte sami a pěkně zblízka! Udělejte pokus a Vytvořte si vlastní půduPomůže to žákům pochopit z jakých složek se půda skládá a v čem jsou si různé typy podobné. Během pokusu Koblížky z půdy porovnáte rozlišné typy a vyzkoušíte si jejich schopnost vsakovat vodu.

Díky těmto pokusům porozumíte půdě hodně zblízka. Teď se na ni můžete podívat pěkně z nadhledu. Využijte Sentinel Hub Playground a klikněte vlevo na "Moisture index", který vám zobrazí vlhkost v půdě ve vámi vybrané lokalitě. Zamyslete se, jak se mění zásoba vody v půdě během roku? Jaký vliv má na půdu fakt, že tuto zimu nebylo moc sněhu? Podívejte se také na webu Intersucho jak je na tom ČR aktuálně se zásobami vody v půdě. 

 

Mladí reportéři pro životní prostředí

Pokud se chcete se svou reportáží na téma Vody v krajině účastnit národního kola soutěže Mladých reportérů, pošlete své reportáže nejpozději do 27.3.2020 na adresu zuzana.jakobova@terezanet.cz.

Pokuste se také své vzniklé reportáže publikovat ve školním časopise, na webu či sociálních sítích nebo v místních médiích a pošlete nám odkazy na tuto publikační činnost.


►Inspirace:

Pamatujete si pokus ze semináře? Chcete si jej vyzkoušet na vaší školní zahradě? Zkuste si pokus Jak rychle naprší a uschne? 

Podívejte se s žáky na dokument Krajina v tísni, který vznikl díky organizaci Člověk v tísni. Dokument o tolik potřebné rovnováze vody v české krajině je dostupný zdarma na webu České televize.


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!