LISTOPAD - Pátráme po vodě

Mapujeme a startujeme projekty, které vrací vodu do krajiny. Přidejte se!


V listopadu využijte příjemného podzimního počasí a vydejte se do terénu. Pokračujte v říjnovém průzkumu vašeho okolí a zkuste navštívit co nejvíce vymapovaných území. A zaměřte se na problematická místa z pohledu zadržování vody v krajině. Podaří se vám kromě mapování už i vybrat problém, kterému se budete chtít věnovat a zkusit ho řešit?

Pište nám! Dejte vědět, jak jste zkoumali a co jste objevili. Napište nám pár vět o plánování vašeho projektu, pošlete fotku, ptejte se, sdílejte zajímavé zdroje…  

Těšíme se!

Marie, Vendula, Honza a Lukáš

Kontakt: marie.polanska@terezanet.cz


Zkoumejte z výšky i zblízka

Pokračujte v průzkumu terénu.

Pokud jste procházeli okolí se základní mapou, zkuste v ní vyznačit veselým smajlíkem :-), kde se voda může vsakovat a postupně odpařovat, a naopak smutným smajlíkem :-( místa, kde vidíte v případě vyšších srážek (nebo naopak déle trvajícího sucha) problém.

Pokud tvoříte na základě satelitního nebo leteckého snímku finální mapu vašeho území, pokuste se navštívit co nejvíce míst přímo v terénu. Kromě toho spočítejte plochu jednotlivých typů pokryvu a následně jejich poměr ve vámi zvoleném území. Můžete je odlišit podle vámi vybraných kategorií (louka, les, parkoviště, zastavěná plocha,…) nebo použijte MUC kódy.

Místa, kde jste objevili nějaký problém, sepište na společný flip. Dokážete některý z problémů vyřešit nebo alespoň zmírnit? Vyberte jedno místo (jeden problém), kterému se budete věnovat dál. Jak postupovat při výběru vám poradí příručka Vodní výzva (Puntíkovaný výběr na straně 12).

 

Staňte se reportéry

Máte vybraný problém, kterému se bude v rámci Pixelu vody věnovat? Ať už jste se pro něj rozhodli sami nebo s pomocí ankety ve vašem okolí, určitě pomůže zjistit si co nejvíce informací. Jak provést rešerši vám poradí Návod a Pracovní list. 

Kompletní metodiku i jak se zapojit do Mladí reportéři pro životní prostředí najdete na webu.

►Chcete více inspirace?

Máte podrobně zmapované plochy ve svém okolí a přemýšlíte, jaké objemy vody se musí při dešti vsáknout nebo někam odtečou? Kolik vody u vás vlastně naprší? Pokud nemáte vlastní meteorologická data, využijte data ČHMÚ. Na webu https://www.in-pocasi.cz/archiv/ najdete archivní data (maximální a minimální denní teploty, průměry,…), ale pro některé měřící stanice i aktuální údaje.

Bude v Čechách dost vody? Tak zní název rozhovoru s geologem, klimatologem a popularizátorem vědy RNDr. Václavem Cílkem v almanachu, který vznikl jako doprovodná publikace letošního festivalu AKVAPARK. Doporučujeme k přečtení a zamyšlení při pátrání po tom, jakému problému se chcete věnovat. Celý Akva Almanach stáhnete v PDF.

 

Ještě stále se můžete zapojit do Climate Detectives. Neváhejte a využijte možnost získat ke svému projektu komentář od vědců z ESA!

 

 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!