ÚNOR - Kam teče voda?

Kudy a kam od vás teče voda, když taje sníh nebo zaprší?


Poslali jste nám návrh vašeho projektu? V tom případě náš tým i odborníci z Vědecké rady GLOBE pracují pilně na jejich komentování právě v těchto dnech! Děkujeme, za zaslané projekty i pěkné články o tom, jak vám bádání s Pixelem vody jde.

Těšíme se na další!

Marie, Vendula, Honza a Lukáš


Kam teče voda?

Voda teče přirozeně z kopce dolů, ale záleží na tom JAK a po jakém povrchu. Kudy a kam od vás teče voda, když zaprší? Přemýšleli jste někdy nad tím, kam teče voda z chodníku, silnice? Vyražte ven a udělejte chodníkový průzkum! Porovnejte, na kolika místech na vaší výzkumné ploše se může dešťová voda z chodníku vsáknout (teče na trávník, půdu) a na kolika teče do kanálu a pryč.

V minulé aktivitě jste porovnávali aktuální a historické snímky vaší oblasti. Vraťte se k porovnání staré a aktuální mapy. Najděte místo, kde se změnil povrch (pole → supermarket a parkoviště, stará továrna → park, atd.). Dokážete posoudit, kolik vody odteklo dříve a kolik dnes? A kam vlastně tato voda odtéká?

Od čůrku přes potůček až k řece!

V minulé aktivitě jste zjistili, jak se proměňuje krajina během času. Teď už dokážete i posoudit, ze kterého povrchu voda steče a kde se naopak udrží (a může tak vyživit okolní půdu). Ale co ta, co odteče do kanálu? Jaký vliv na krajinu má proudící povrchová voda? Vytvořte si vlastní model a uvidíte, jak vzniká Mohutná řeka v malém korytě! 

 

Tvorba prvního draftu reportáže pro Mladé reportéry

Reportérskou práci v terénu již máte za sebou, zodpověděli jste si základní otázky potřebné k rámování příběhu a nyní je již nejvyšší čas začít tvořit samotnou reportáž. Stáhněte si kritéria, podle kterých tvořit. Nyní vás čeká psaní, tvorba scénáře a natočení videa, focení fotek. Pokuste se napsat, natočit či nafotit první ucelenou podobu vašeho reportážního výstupu a pošlete nám ji do konce února na adresu mladireporteri@terezanet.cz .

Kompletní metodiku i jak se zapojit do Mladí reportéři pro životní prostředí najdete na webu.


►Inspirace:

GLOBE doporučuje :) Zajeďte si na výlet! 

Vodní dům je návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka, který provozuje Český svaz ochránců přírody Vlašim. V zimních měsících využijte vnitřních expozic – Vodní mikrosvět, Pod vodní hladinou nebo Výlet do historie. V letním období můžete jet znovu a užít si např. Mokřadní život! Pokud byste chtěli jet s celou třídou, Vodní svět nabízí i výukové programy pro školy i školky! 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!