Cesta k suché zídce

Od kompostéru ke kamení a do truhlářské dílny.

Cesta k suché zídce

Přinášíme jeden z mnoha dobrých příkladů, které se povedly na školách v rámci loňského tématu roku Zahradní bomba. 

Na ZŠ Třebotov žáci 9. třídy navrhovali kompostér na školní zahradu. Jeden z žáků nabídl, že si kompostéry můžeme koupit od jeho tatínka, který je vyrábí a prodává. Kompostér jsme ale chtěli vytvořit sami, z dřevěných palet. A tak jsem u zmíněného tatínka poptala alespoň nástěnky do vstupní haly školy. A pan Linhart vyrobil 4 velké nástěnky a věnoval je škole jako sponzorský dar, což mě velmi příjemně překvapilo a inspirovalo. Děkujeme! 

S dětmi jsme v projektu Zahradní bomba vymysleli pro zvýšení biodiverzity na školní zahradě suchou kamennou zídku. Zídka na zahradě by měla sloužit nejen jako úkryt pro různé živočichy, ale i jako ukázka místních hornin v hodinách přírodopisu. Oslovila jsem firmu Lomy Mořina s žádostí o sponzorský dar - kámen na zídku, zaštítila se projektem programu GLOBE Zahradní bomba a programem Ekoškola. A Lomy Mořina nám obratem poslaly darovací smlouvu a že nám kámen poskytnou zdarma.

A jak to dopadlo?

O odbornou pomoc se stavěním zídky jsme se v září rozhodli požádat rodiče žáků. Koncem října jsme pod vedením jednoho tatínka suchou zídku postavili, a tak se můžeme pochlubit fotkami. 

A jak to dopadlo s kompostérem? V truhlárně u pana Linharta jsme nakonec koupili dřevěný kompostér, kterým to vše začalo. Z jednání vzešla další spolupráce - domluvili jsme truhlářské workshopy pro starší žáky, zdarma!

Peníze škole málokdo dá, ale pokud se zaštítíte smysluplným školním projektem a oslovíte rodiče nebo různé firmy z okolí, je možné sehnat materiální vybavení formou sponzorských darů škole nebo navázat cennou spolupráci s odborníky.

 

Zažila a sepsala:

Mgr. Lenka Lipanská
ZŠ Třebotov 

Vloženo Od
Tags: Příběhy