Reportáž z letní badatelské školy

GLOBE a Bádání patří k sobě. To je známá věc. Zkušení GLOBE učitelé to vědí a aktivně nám pomáhají GLOBE a Badatelství propojovat.

Reportáž z letní badatelské školy

Mezi GLOBE učiteli je mnoho těch, kteří pravidelně vyučují badatelskou metodou. Ti nejlepší z nejlepších se v létě sešli v Hostětíně, aby se společně zanořili do zatím neprobádaných vod této metody a posunuli ji zase o kus dál. Jaké to bylo?

TEREZA pořádala letní badatelskou školu úplně poprvé a nemohlo to dopadnout lépe. K létu patří voda a té v českých řekách letos moc nebylo. Proto jsme se na řeku pustili alespoň v představách. Věděli jsme, že to bude jízda. Na palubu se nalodilo 15 velmi zkušených učitelů základních škol z celé Republiky. Někteří z nich působí v programu GLOBE už mnoho let, jíní s ním teprve začínají. Co mají ale všichni společného je metoda badatelsky orientovaného vyučování. Všichni ji ve své výuce praktikují. Někteří z nich dokonce učí na expertních badatelských školách a zvou do svých badatelských hodin kolegy z okolních škol. Poskytují konzultace, mentoring, lektorují semináře.

S touto posádkou jsme proto měli odvahu pustit se do rozbouřených a zatím nepopsaných vod badatelské metody. 

  • Vyzkoušeli jsme, jestli se na hladině udrží nová GLOBE metodika, kterou v TEREZE tvoříme. Vypadá to dobře. Sklidila úspěch a nepotopila se. Těšte se na ni!
  • Jak hodnotit žáky v badatelské výuce? To je téma, které pálí mnoho z vás. Zchladili jsme hlavy ve studené řece a pustili se do něj. Vznikla pracovní skupina, která toto téma uchopí a popíše.
  • Jak ještě více propojovat GLOBE s badatelskou metodou? Jak to zařídit, aby GLOBE mohl být součástí běžné výuky? Pracujeme na tom už dlouho. I letos na tom zamakáme. Vodáckým křestem proto prošlo letošní téma roku - Krajina pod lupou. Budeme společně bádat na poli vegetačního pokryvu. Půjdete do toho s námi?

Práce jsme udělali dost. A protože byl přeci jen srpen, léto, čas legrace, našli jsme si čas i na oddych. Více prozradí fotogalerie :)

Foto: Josef Brůna, Ilona Krpcová

Letní badatelská škola

Hostětín 2015

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás