Kampaně a projekty

Chybí vám mezinárodní rozměr? Zde naleznete kampaně a projekty, do nichž se můžete během roku zapojit a třeba i navázat mezinárodní spolupráci mezi školami.


Evropská fenologická kampaň 

Je součástí letošnímu tématu roku. Od letošního září můžete spolu s dalšími Evropskými školami zkoumat šest druhů stromů (buk, dub, bříza, líska, lípa, divoká třešeň). Díky Aplikace GrowApp (která je volně ke stažení a k volnému užívání) a webu můžete sledovat výsledky zkoumání ostatních škol v oblasti Evropy a Eurasie. 

Výzkum je zajímavý právě díky zcela nové mobilní aplikaci umožňující on-line zaznamenávání změn v přírodě, ukládání fotografií a vytváření videí. Aplikace je zároveň propojena s mapou zobrazující nejen výsledky pozorování, ale také povrchovou teplotu, informace o počátku vegetační sezóny a vývoji vegetace. Cílem kampaně je také usnadnění výměny zkušeností a navázání kontaktů mezi školami v celém regionu Evropy a Eurasie.

Pro bližší informace o kampani v angličtině, klikněte zde. Informace v češtině zatím připravujeme. Připraveny budou jak návody a popis projektu, tak prezentace pro učitele.

Přihlásit se do Evropské fenologické kampaně můžete jen do 20. 9. 2017.


MASS (Motivate and Attract Students to Science)

Podle řady výzkumů mladí lidé dlouhodobě ztrácejí zájem o přírodní vědy a technické obory (tzv. STEM obory). Máte takový problém i u Vás ve škole? Nejste sami,
v projektu MASS (Motivate and Attract Students to Science) toto téma řešili učitelé a GLOBE koordinátoři z osmi evropských zemí celé 3 roky. Česká republika tento výjimečný mezinárodní projekt vedla. Na projektu spolupracovali kromě České republiky také GLOBE učitelé a koordinátoři z Polska, Německa, Kypru, Řecka, Holandska, Lotyšska a Estonska.

Vytvořili jsme společně metodiky, aktivity i ucelené lekce, které jsou zpracované jednoduše a názorně, věříme, že je může využít opravdu každý učitel!

Zabývali jsme se třemi tématy: Věda pro „digitální“ generaci - http://www.mass4education.eu/tutorial-cz, Badatelství pro nejmenší a Jak motivovat nejslabší žáky.

Všechny materiály můžete zdarma získat na webu projektu http://mass4education.eu/, a to hned v 9 jazycích, což se zvláště vyplatí, pokud máte ve třídě cizince. Určitě ocení zadání v rodném jazyce. Využijte toho, přejeme Vám, ať Vám ve škole materiály dobře slouží.


Aerosoly v Evropě 

Kampaň skončila na podzim roku 2016. 

Aerosoly jsou malé pevné nebo kapalné částice rozptýlené v atmosféře. Ovlivňují, kolik slunečního záření dopadne na zem. Sluneční záření přímo odrážejí do vesmíru i ho absorbují, a proto mají důležitou roli při studiu klimatických změn. Ale navíc jejich zvýšený výskyt zhoršuje zdravotní stav lidí i dalších organismů, např. způsobují problémy dýchací soustavy.Vědci zkoumají jejich působení a hledají odpovědi na otázky:  Jak člověk ovlivňuje koncentraci aerosolů v atmosféře?  Jaká je souvislost mezi znečištěním ovzduší a aerosoly? Jak souvisí aerosoly s počasím či podnebím? Podívejte se i na návrh dalších výzkumných otázek na webu mezinárodní kampaně.
Veškeré informaci ke kampani.
Zhlédněte se žáky motivační video, jak vědecký tým kalibroval sluneční fotometry pro aerosolovou kampaň na ostrově Izaña (2400 m n. m.) - video zde. Chcete být také součástí této prestižní věděcké kampaně? 
Napište nám na globe@terezanet.cz nebo zavolejte a informujte se na možnost zapůjčení slunečního fotometru Calitoo. 


SMAP - měření půdní vlhkosti

Vědci sbírají  údaje o půdní vlhkosti z celého světa. Vlastní měření je jednoduché - vzorek půdy odeberete, zvážíte, vysušíte a znovu zvážíte. Tak proč se nepřipojíte i vy? K čemu vědci data potřebují? Co už zjistili?
Více informací o kampani.


GLOBE at Night

Vždy v týdnu kolem novu sledujeme světelné znečištění noční oblohy pozorováním hvězd. Pozorujeme vybrané souhvězdí a porovnáváme množství viditelných hvězd s připravenou škálou. Kampaň je otevřená všem na www.globeatnight.org

 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!