Atomy GLOBE žijí

Atomy slaví dvacet let! Že nevíte, o čem je řeč? Čtěte dále!

Atomy GLOBE žijí

„To je spíš jako z minulého života“, prohlásí Martin, když lesní pěšinou pokrytou barevným lesklým listím scházíme po kluzkém svahu. Kluci a holky ze skupiny se rozhlíží kolem. „Támhle to je, jo poznávám to. To je náš pixel.“ Na své lesní studijní ploše pak hledají stromy, u kterých dříve měřily výšku a tloušťku. Paní učitelka vytahuje z tašky čtyři oranžové praporky a rázným krokem vyměřuje, kde se mezi mladými duby skrývá další roh čtverce 30 krát 30 metrů.

Jenže těmhle klukům a holkám, které teď vidíte běhat s pásmem po lese, je kolem 30 let. Říkají si Atomy a dříve spolu dělali GLOBE na ZŠ Chaplinovo náměstí v Praze na Barrandově. Každý z nich byl kdysi Dusíkem, Niklem nebo jiným chemickým prvkem - a přezdívkami se oslovují i dnes. Většina z nich nebyla tady, na svém „pixelu“ v lese kousek od základky, od té doby, co školu opustili. Paní učitelka Lenka Dneboská vzpomíná, jak 18. října 1996 na vstupním semináři od TEREZY převzala GLOBE manuál a pomůcky. Přesně před 20 lety. „Já jsem sem do lesa chodila, i když děti ze školy odešly“, říká.

Gloubáci-Atomy mají o to větší radost, že se mohou dnes vrátit na důvěrně známé místo. „Máte někdo klinometr?“ ozývá se z lesa. „Přece bychom měli změřit, jak moc stromy vyrostly.“ Všichni se tváří bezradně, ale Jana se rozzáří a vytahuje z kapsy mobil. „Tahle aplikace je něco jako klinometr, ukazuje úhel.“ A hned si telefon přikládá k oku a míří ho na vrchol stromu, zatímco ostatní se snaží odečíst číslo na displeji. Vše probíhá jako by to bylo včera, Monika měří metrem obvod stromu, Martin rázuje po uhlopříčce a zjišťuje hustotu korun stromů, Alena vše zapisuje. Zatímco z některých stromů na pixelu zbyly po 20 letech už jen pařezy, v Gloubácích z Barrandova přetrvává badatelské nadšení, i když sami poněkud vyrostli. Jsou z nich technici, účetní, vědci, mámy či tátové, ale na GLOBE nedají dopustit.

Další cesta vede k potoku, kde pravidelně odebírali vzorky vody pro hydrologii. Po společné fotce na stejném místě jako „kdysi“ míří do blízké restaurace, kde oslava 20 let Atomů vrcholí jak jinak než pořádně velkým dortem a usměvavými vzpomínkami nad štosem starých fotek.

Všechno nejlepší k té vaší dvacítce, Atomy!

 

 

Plánujete slavit výročí GLOBE u vás ve škole a uspořádat sraz s bývalými Gloubáky? Dejte nám o tom vědět! Napište nám Váš příběh na globe@terezanet.cz a my ho publikujeme na webu! 

 

 

Vloženo Od
Tags: Příběhy