Český GLOBE dobývá svět

Stáhněte si brožuru "Jak na přírodovědné předměty" a čtěte o účasti českých učitelů na mezinárodní konferenci v Kolíně nad Rýnem.

Český GLOBE dobývá svět

Jan Mazůrek a Markéta Vokurková ze ZŠ Kunratice prezentují své badatelské aktivity na Idea Marketu v Kolíně nad Rýnem. 

Materiály pro učitele

Příklady dobré praxe, badatelské lekce, tipy na využití digitálních technologií ve výuce nebo aktivity pro zvýšení motivace žáků, které přírodní vědy moc nebaví. Vše v devíti evropských jazycích. To jsou jen některé z výstupů tříletého vzdělávacího projektu MASS (Motivate and Attract Students to Science), který koordinovala Česká Republika v rámci programu GLOBE. 

Materiály budou průběžně publikovány na webu projektu mass4education.eu, odkud si je můžete stáhnout a použít ve své učitelské praxi. Jako první si můžete stáhnout praktického průvodce pro učitele "Jak na přírodovědné předměty" - sborník 13 nejlepších případových studií týkajících se tří hlavních výzev projektu: 

  • Věda pro "digitální" generaci - využití digitálních nástrojů a on-line aplikací v výuce.
  • Badatelství pro nejmenší - badatelsky orientované vyučování pro nejmladší žáky.
  • Jak motivovat nejslabší žáky - metody výuky přírodních věd pro žáky s malou motivací. 

Brožuru stáhnete kliknutím na českou vlaječku na následujících stránkách vlevo dole: 

Stáhnout brožuru Jak na přírodovědné předměty (Case studies)

 

Úspěchy českých učitelů

Čeští GLOBE učitelé jsou v Evropě považováni za experty na badatelsky orientované vyučování. Důkazem jsou badatelské lekce českých učitelů, které byly přeloženy do osmi dalších evropských jazyků a testovány učiteli v Holandsku, Polsku nebo Estonsku. Čeští učitelé se zúčastnili také závěrečné vzdělávací konference projektu MASS, která proběhla 28.- 30. září v Kolíně nad Rýnem

Markéta Vokurková a Jan Mazůrek ze ZŠ KunraticeVěra Keselicová ze ZŠ Třebíč, ul. Kpt. Jaroše prezentovali účastníkům konference své školní badatelské aktivity v programu GLOBE. Poslední jmenovaná oslnila účastníky konference na "Idea Marketu" natolik, že získala od hostující Univerzity v Kolíně nad Rýnem hlavní cenu za nejinspirativnější prezentaci (viz foto). 

"Jsem plná dojmů a myslím, že z nich budu dlouho čerpat energii," prohlásila Věra Keselicová po návratu z Kolína nad Rýnem. Že nezůstalo jen u slov, potvrzují Gloubáci v Třebíči každým dnem. "GLOBE i projekt MASS jsme prezentovali na oblíbené výstavě zahrádkářů a teď připravujeme Mini GLOBE Games pro čínské studenty, kteří navštíví se svými učiteli Třebíč," shrnuje nejzajímavější ze současných aktivit Věra Keselicová. 

 

Nové obzory 

Čeští učitelé se v Kolíně nad Rýnem také vzdělávali nebo ověřovali vzdělávací materiály od ostatních zahraničních partnerů. "Nejvíce mne zaujala přednáška prof. Kevina O'Connora z univerzity v Calgary o místně zakotveném učení a jeho zkušenosti z Kanadského prostředí. Zajímavé bylo také testování nové mobilní aplikace vyvinuté pro Evropskou fenologickou kampaň, která začne v lednu a do které se s žáky určitě zapojíme," shrnul své dojmy další z českých účastníků učitel Jan Mazůrek. "Zjistili jsme, že se nemáme za co stydět. Že badatelství je výrazný směr a my v České Republice jsme v něm hodně daleko. Všem učitelům tuto zkušenost vřele doporučuji," dodává za české učitele třetí účastnice Markéta Vokurková

Všem učitelům, kteří se na projektu MASS podíleli - ať už tvorbou či ověřováním vzdělávacích materiálů nebo osobní účastí na konferencích - patří velký za TEREZU velký dík. Jejich ochoty jít s kůží na trh a sdílet své zkušenosti s ostatními kolegy z jiných zemí si velmi vážíme. A jsme na jejich úspěchy patřičně hrdi! :-) 

Zajímají-li vás další lekce a aktivity z projektu MASS, sledujte web mass4education.eu 

 

Vloženo Od
Tags: Mezinárodně