Bádání jako životní styl - je to vážně možné?

Stáhněte si novou publikaci a začtěte se do poutavých osobních příběhů mladých českých vědců a vědkyň.

Bádání jako životní styl - je to vážně možné?

 

Také si myslíte, že dnešní žáci málo tuší, jak důležitou, zajímavou i zábavnou práci dělají přírodovědci?

Nová publikace „Bádání jako životní styl“ dala několika z nich možnost ohlédnout se do svého dětství a mládí a rozjímat o tom, co je formovalo na jejich životních cestách. Sbírku osobních příběhu napsali úspěšní češti přírodovědci a vědkyně. Každý z nich byl od malička fascinován přírodním světem, jeho živými nebo neživými složkami. Jak může malý kluk, který půlku dne tráví sbíráním čolků, jednou dosáhnout na docenturu? Jak se stane z malé holky, která dlouhé hodiny pozoruje šneky na zahradě, vědkyně, která zachraňuje mořské želvy v Indonésii? Autoři knihy se netají tím, že životní dráha přírodovědců není vždy procházkou růžovým sadem. Být považován za podivína kvůli svým ne příliš „populárním“ zájmům nebo únavná příprava na náročné zkoušky, to jsou jen některé z problémů a výzev, které autoři publikace museli překonat. 

Jejich příběhy ukazují, že je důležité jít po velkých snech. A hlavně, že je možné jich dosáhnout. Vášní a nadšením to začíná, odvahou být „odlišným“ to pokračuje a vytrvalost dříve nebo později přinese své plody. Hlavně se nevzdat kvůli pomíjivým nepříjemnostem a zdánlivě nemožným překážkám.

Autory knihy spojuje ještě jedna věc - jejich životní kroky doprovázel a ovlivnil Program GLOBE. Měli to štěstí, že je osud svedl pod křídla GLOBE učitelů a učitelek, kteří podporovali jejich vášeň, a kteří jim byli svým vlastním nadšením pro práci dobrým příkladem. A tak se bádání v přírodě stalo nedílnou součástí jejich života, což jeden z autorů vyjádřil slovy:

Moje kariérní cesta tedy započala díky GLOBE. GLOBE nejsou jen měření, aktivity, data, ale jsou to i přátelé, bádání, objevování a vůbec všímavý přístup ke svému okolí. A to už není program nebo výuka, to je životní styl.

Publikace je volně dostupná ke stažení ZDE .

Pomozte nám šířit tyto příběhy dál mezi své kolegy, žáky, studenty a další zájemce přírodní vědy. 

Poznáte v příbězích sebe nebo své studenty?

Dejte nám vědět na globe@terezanet.cz a obratem vám zašleme tištěnou verzi publikace. :-)

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás Příběhy