Detektivem v říši bezobratlých

Petr Jan Juračka je doktorský student hydrobiologie na katedře ekologie PřF UK v Praze. Ve svém volném čase usedá rád k mikroskopu, a se zájmem fotografuje přírodní jevy pouhému oku ukryté. Podívejte se na jeho přednášku v rámci Science Café.

Detektivem v říši bezobratlých

Science Café je cyklus diskusních setkání vědců a zájemců o vědu. Neformální večerní debaty se konají v příjemných prostorách kaváren. Od roku 2008 přivítalo Science Café přes 100 úspěšných českých vědců napříč mnoha obory.  

Petr Jan Juračka vám zodpoví tyto otázky: Jak to, že se šnečí ulita nerozbije, i když spadne z velké výšky? Je tropický Otakárek skutečně kovově modrý, anebo je to jen optický klam? Mají mořské houby radost z toho, když v nich žijí krevetky? Anebo jim naopak ubližují? Dále odkryje zajímavé souvislosti o vztahu karibských krevetek a mořské houby v níž žijí, bizarní vzhled larev středomořských krabů, zbarvení křídel tropických motýlů, pevnost šnečí ulity z vaší zahrady či tajemné mikromorfologické znaky podivného druhu korýše z Kokořínska, kterého společně se svými kolegy popsal jako nový druh. Na konci nezůstane jen u bezobratlých, a dodá i zuby varana komodského či kokolitky z hrobu Arnošta z Pardubic.

Petr publikoval několik prvních příběhů v časopise Živa, z dalších nyní připravuje knihu. Jeho snímky motýlích křídel zvítězily v prestižní mezinárodní fotografické soutěži International Photography Awards 2011 (USA), snímek perloočky mu pak přinesl první místo v soutěži vědecké fotografie Věda je krásná v roce 2009. Své mikrofotografie představil na titulních stránkách časopisů Vesmír, Živa či International Journal of Parasitology a doprovázejí již osm publikovaných vědeckých prací. Spolupracuje s Přírodovědeckou fakultou - prirodovědci.cz

Foto: archiv Sdružení TEREZA

Zobrazit web
Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás