GLOBE v UčíTelce

Všimli jste si, že Česká televize po úspěšné UčíTelce odstartovala nový pořad o vzdělávání UčíTelka – kabinet? GLOBE byl u toho!

GLOBE v UčíTelce

 

Cílem pořadu UčíTelka – kabinet je zaměřit se s odborníky z oblasti vzdělávání na témata, která zajímají zejména učitele a rodiče.

Metodu Badatelsky orientovaného vyučování v pořadu v neděli 20. 9. 2020 v 9 hodin představila Hana Svobodová ze Vzdělávacího centra TEREZA. Díl se jmenuje „Jak podpořit dětskou zvídavost pomocí bádání“ a můžete ho zhlédnout i ze záznamu zde.

Budeme rádi, když pořad doporučíte dalším učitelům i rodičům. Věříme, že díky němu pochopí, proč v hodinách s dětmi bádáte a k čemu je to dobré.
Bádání rozvíjí hlavně motivaci k učení. Děti samy přicházejí věcem na kloub, kladou otázky, kriticky myslí, plánují, trénují spolupráci i samostatnost. Učivo se žákům v badatelství nepředkládá „hotové“, ale žáci na poznatky sami přicházejí, učí se vyznat se ve zdrojích informací. Navíc v programu GLOBE nám nejde jen o znalosti, které jsou bádáním trvaleji ukotvené, ale metoda rozvíjí i dovednosti a především postoje žáků. Učíme děti, aby měly rády přírodu, rozuměly jí a snažily se jí pomáhat.


Díky, že v tom jedete s námi!

Na nedávném Festivalu inspirace v přírodních vědách na ZŠ Baška řekla Dana Pražáková z ústředí České školní inspekce, že ve více než 80 % všech návštěv inspektoři v hodinách stále pozorují frontální výuku. Přitom bádání, diskuse, pokusy a všechny konstruktivistické metody prokazatelně zlepšují vztah dětí k předmětu i klima ve třídě. Proto, milí učitelé, děkujeme, že učíte badatelsky, že vedete žáky k přírodě, učíte venku a šíříte nové vzdělávací metody mezi ostatní pedagogy. Společně s námi měníte české školství k lepšímu.


Přejeme Vám všem co nejběžnější nadcházející školní rok, energii na překonávání překážek a každý den nějakou radost!
P.S.: Budeme moc rádi, pokud nám po zhlédnutí pořadu napíšete zpětnou vazbu. Třeba nám to pomůže se příště tolik nebát.

A moc díky skvělým mentorkám Andree Tláskalové, Markétě Vokurkové a především Liběně Dopitové, jejíž lekci Tajemné listy - Průlet badatelským cyklem jsme v pořadu použili.

UčíTelka Kabinet

GLOBE metodička Hanka Svobodová v pořadu UčíTelka- kabinet představila bádání.

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás