GLOBE v UčíTelce

Všimli jste si, že Česká televize po úspěšné UčíTelce odstartovala nový pořad o vzdělávání UčíTelka – kabinet? GLOBE byl u toho!

GLOBE v UčíTelce

 

Cílem pořadu UčíTelka – kabinet je zaměřit se s odborníky z oblasti vzdělávání na témata, která zajímají zejména učitele a rodiče. Nám do TEREZY tvůrci zavolali,  aby někdo z GLOBE přišel představit badatelství. Zkuste formulovat hypotézu: Kolik z nás se chtělo postavit před kamery? Správně, všichni jsme věděli, že je to důležité, ale nechtělo se nikomu.

„Jak podpořit dětskou zvídavost pomocí bádání“

Tak se jmenuje díl, který ČT odvysílá v neděli 20. 9. 2020 v 9 hodin, a ve kterém se dozvíte, kdo z nás do toho šel. Budeme rádi, když pořad doporučíte dalším učitelům i rodičům. Věříme, že díky němu pochopí, proč v hodinách s dětmi bádáte a k čemu je to dobré.


Bádání rozvíjí hlavně motivaci k učení. Děti samy přicházejí věcem na kloub, kladou otázky, kriticky myslí, plánují, trénují spolupráci i samostatnost. Učivo se žákům v badatelství nepředkládá „hotové“, ale žáci na poznatky sami přicházejí, učí se vyznat se ve zdrojích informací. Navíc v programu GLOBE nám nejde jen o znalosti, které jsou bádáním trvaleji ukotvené, ale metoda rozvíjí i dovednosti a především postoje žáků. Učíme děti, aby měly rády přírodu, rozuměly jí a snažily se jí pomáhat.


Díky, že v tom jedete s námi!

Na nedávném Festivalu inspirace v přírodních vědách na ZŠ Baška řekla Dana Pražáková z ústředí České školní inspekce, že ve více než 80 % všech návštěv inspektoři v hodinách stále pozorují frontální výuku. Přitom bádání, diskuse, pokusy a všechny konstruktivistické metody prokazatelně zlepšují vztah dětí k předmětu i klima ve třídě. Proto, milí učitelé, děkujeme, že učíte badatelsky, že vedete žáky k přírodě, učíte venku a šíříte nové vzdělávací metody mezi ostatní pedagogy. Společně s námi měníte české školství k lepšímu.


Přejeme Vám všem co nejběžnější nadcházející školní rok, energii na překonávání překážek a každý den nějakou radost!
P.S.: Budeme moc rádi, pokud nám po zhlédnutí pořadu napíšete zpětnou vazbu. Třeba nám to pomůže se příště tolik nebát.

A moc díky skvělým mentorkám Andree Tláskalové, Markétě Vokurkové a především Liběně Dopitové, jejíž lekci Tajemné listy - Průlet badatelským cyklem jsme v pořadu použili.

Vloženo Od


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!