Járovy zimní badatelské počiny

Jára je zpět v novém roce, nezalekl se třeskutých mrazů a bádá s dětmi dál. Mrkněte na jeho tipy a zimní příhody.

Járovy zimní badatelské počiny

Hola hoj v novém roce. Snad jste odpočinutí, svěží a s novými nápady a energí pro práci s dětmi…Já vstoupil do nového roku s hlavou plnou otázek, jak a kde budeme letos bádat! Zatímco si všichni užívají zimních radovánek, já řeším problém, jak s dětmi pokračovat v naší rozdělané práci, když vše halí sněhová peřina. „Asi by bylo nejlepší vrátit se k učebnici a bádání si nechat až na jaro a léto!,“ hlodalo ve mně. Pak jsem hodil lenost a pesimismus za hlavu a řekl si, že přece musím něco vymyslet! Počítal jsem, že mě to bude stát hodně času a úsilí, ale stačilo se podívat na stránky GLOBE, kde jsem v aktivitách našel spoustu dobrých typů a podrobně popsaných lekcí, které se dají dělat i za nepřízně počasí. Prozkoumání webu vřele doporučuji, najdete zde několik nových lekcí a aktivit na reflexi po lekci.

Přemýšlel jsem, kterou z lekcí vybrat? Kladení otázek v aktivitě Rybí kost  už jsme trénovali minule, ale ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti. Zajímavá mi přišla i lekce Kmeny a kořeny, která by pro nás byla také takovým malým opakováním, ale nejvíce se mi zalíbil už pouhý název Magická vegetace. Snad to nadchne i moji třídu a ke všemu se nám hodí i k našemu biodiverzitnímu tématu. Název projektu Tajný život města už sám o sobě skýtá nějaké záhady, tak proč nepopustit uzdu fantazii a zabruslit do snového světa, kde mohou mít rostliny jakékoliv vlastnosti, barvy a tvary.

Svou třídu jsem odhadl dobře, Magická vegetace je nadchla. Ven jsme stejně vyrazili a zasněžené stromy nám byly povětšinou inspirací. Po cestě jsme potkali v čerstvě napadaném sněhu mnoho stop, tak jsem si říkal, že to by se mělo také využít pro nějakou další badatelskou lekci a brzy jsem zjistil, že visí na webu a stačí ji jen stáhnout. Tak už vím, co budeme dělat příště!

Zažili jsme si spoustu legrace, já objevil skryté dary mých žáků, kteří se tentokrát velmi uvolnili a jejich nápady a zpracování mě nadchli. Naše smyšlené rostlinky jsme namalovali, vyvěsili ve třídě a nakonec jsme si udělali takovou malou vernisáž, kde každý představil svou rostlinu a věřte nevěřte, skvěle jsme se u toho pobavili! Zbylo nám ještě trochu času a na to se nabízela krátká 10ti minutová aktivita Bez práce nejsou koláče, zkusili jsme ji a každý si dle svého nejlepšího vědomí a svědomí vybarvil svůj koláč – někteří na sebe byli hodně kritičtí a naopak se zdráhali být kritičtí na spolužáky. Ale co, zkoušeli jsme něco podobného poprvé, tak už vím, že mohu tuto, nebo podobné aktivity zařazovat častěji. Sebereflexe a zhodnocení je důležité, tak to musíme trénovat! 

„No vidíš, že to jde!“ řekl jsem si po skončení hodiny, a to jsem to chtěl vzdát. Stačilo málo, vědět, kde najdu inspiraci a další motivaci, v tom je pro mě web GLOBE velkým pomocníkem. Tak neváhejte a klikejte http://globe-czech.cz/cz/badatelske-aktivity, nebo http://badatele.cz/cz.

Mějte se krásně a bádejte!

 Váš Jára

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás