Dvouletý badatelský projekt Aerosols in Europe skončil. Jak jej hodnotí učitel Marián Diviš?
Program GLOBE je mezinárodním programem, to není žádná novinka. Co si pod tím ale představit? Odesílání dat do společné databáze odborně garantovanou NASA, provádění pozorování a měření podle sjednocených mezinárodních protokolů, účast na mezinárodních studentských konferencích… a také společné mezinárodní projekty zaměřené na různé oblasti GLOBE. Jeden takový dvouletý projekt "Aerosols in Europe" vyvrcholil koncem října dokonce až za polárním kruhem. A Češi byli u toho.
35 účastníků závěrečného workshopu - učitelů, vědců a národních koordinátorů z Norska, Chorvatska, České republiky a Německa se setkalo ve dnech 21. až 24. října v městečku Longyearbyen na Špicberkách. Představovali studentské hypotézy a postupy jejich ověřování, sdíleli výsledky studentských badatelských projektů a vyhodnocovali spolupráci. Některé školy realizovaly i 9 studentských projektů – studenti zjišťovali množství aerosolů poblíž letiště, u hladiny moře, na vrcholku blízkých kopců, na různých místech ve městě. Od odborníků pak získali zpětnou vazbu a aktuální informace.
Studentský projekt a spolupráci s partnerskými školami Charlottenlunng vgs., a Bodin videregaende skole, vgs., Bodo (obě Norsko) představil za polárním kruhem i pan učitel Marián Diviš ze Střední průmyslové školy v Karviné:
„Naše škola měla štěstí, že nám byly ke spolupráci přiřazeny hned dvě zahraniční školy. A tak u našeho pracovního stolu bylo rušno hned ze dvou důvodů. První byl ten pracovní, vzájemně se poznat a představit si školy a třídy, které budou v projektu spolupracovat. A ten druhý byla skvělá a veselá atmosféra. Nevěřili byste, kolik práce to dá naučit někoho pracovat s jednotlačítkovým přístrojem a kolik veselých situací při tom zažijete!“
V projektu se všechny partnerské školy dohodly na splnitelném obsahu. Nejefektivnějším a nejpodařenějším nápadem bylo podle nich sdílení naměřených dat přes internetové služby. "Samozřejmě ne všechno se nám podařilo. Přáli jsme si, aby naši studenti vzájemně komunikovali on line přes facebook. To se nepovedlo. Ale komunikace učitelů byla pravidelná a skvělá. Na závěrečném setkání na Špicberkách jsme projekt vyhodnotili jako podařený!" shrnuje učitel Marián Diviš, který je se školou zapojený do programu GLOBE od roku 2003.
Proč proběhlo závěrečné setkání právě na Špicberkách? Norský GLOBE koordinátor Karl Torstein Hetland, iniciátor a lídr projektu “Aerosols in Europe” chtěl účastníkům ukázat místo, kde se klimatické změny projevují a jsou varovným signálem pro celou planetu. Podrobnosti se všichni dozvěděli z prezentace odbornice Maria Sand z výzkumného centra CICERO v Oslu. Univerzitní centrum ve Svalbardu, kde se setkání odehrávalo, je vlastně vstupní bránou k severnímu pólu, výborně umístěné pro pozorování změn klimatu, výzkum a vzdělávání.
Další informace o závěrečném setkání projektu „Aerosols in Europe“ na Špicberkách najdete zde. Prohlídnout si můžete i všechny studentské prezentace a studentské projekty.
"Přínos projektu pro studenty byl ohromný. O měření aerosolů se zajímali již dříve. V projektu se ale zaměřili i na další aspekty aerosolového znečištění ovzduší. Poznali jejich vliv na životní prostředí, na živou i neživou přírodu, na světelné podmínky a samozřejmě na zdraví lidí. Uvědomili si, že ty smogové situace a dlouhé dny bez sluníčka, které v našem regionu každý rok zažívají na vlastní kůži, dneska měří, vyhodnocují a svým občanským postojem, sice pomalu, ale mohou změnit. A protože naši studenti výsledky svého bádání prezentovali na GLOBE Games v Karviné, všechno vytvářeli dvojjazyčně. Z mého pohledu jednoznačně paráda."
Česká výprava za polárním kruhem: Dana Votápková a Ilona Krpcová z TEREZY a učitel Marián Diviš (uprostřed).
Už v lednu 2017 se otevře nová možnost spolupráce GLOBE škol a to v rámci Evropské fenologické kampaně.
Nebojte se zapojit, stojí to za to!