V sadě skví se jara květ

Fenologická kampaň Cherry Ukraine vloni slavila velký úspěch. Letos se do ní mohou zapojit žáci a učitelé z celé Evropy! Proč to nezkusit?

V sadě skví se jara květ

Lze říci, že v programu GLOBE je Ukrajina fenologickou velmocí. Do žákovské kampaně Cherry Ukraine se v roce 2015 zapojilo bezmála 700 žáků ze sedmdesáti škol z celé Ukrajiny, kteří pozorovali rašení vybraných druhů třešní a višní a získaná data zapisovali do mezinárodní GLOBE databáze. Úspěšná kampaň si vysloužila ocenění GLOBE Star a Ukrajina se stala se vzorem pro ostatní země, jak podobnou kampaň realizovat a zapojit do ní co nejvíce žáků. 

Dobrou zprávou je, že kampaň bude probíhat i v letošním roce. A ještě lepší zpráva je, že se do ní mohou aktivně zapojit také žáci a učitelé z ostatních evropských zemí. Kampaň začíná 1. dubna a potrvá do 16. května. Během těchto dvou měsíců budou žáci a učitelé intenzivně pozorovat rašení a rozkvět pupenů dvou druhů višní - višně obecné (Prunus cerasus) a u nás méně běžné višně plstnaté (Prunus tomentosa). K pozorovnání lze využít oba druhy stromů nebo si můžete vybrat jeden z nich a na ten se zaměřit. 

K pozorování se využívají standardní GLOBE protokoly Probouzení vegetace / Green-Up Protocols, které jsou dostupné v češtině v manuálu GLOBE (kap. Fenologie). Kromě samotného pozorování pupenů se dále měří teplota vzduchu v poledne. Takto získaná data se následně zapisují do mezinárodní GLOBE databáze.

Detailní informace o kampani najdete ZDE. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. 

Jan Blažek

Vloženo Od
Tags: Mezinárodně Fenologie