Žáci měří světelný smog

Věděli jste, že mezi ohrožené části přírody patří i tma?

Žáci měří světelný smog

Že jsou ohrožení tygři nebo medvídek panda, to ví snad každý. Ale věděli jste, že mezi ohrožené části přírody patří i tma?

A přece tomu tak je. Míra osvětlení měst je dnes tak vysoká, že na řadě míst planety se tma již vůbec nevyskytuje. To ovlivňuje biologické rytmy rostlin a živočichů a může mít i neblahé zdravotní důsledky pro člověka.

Na problematiku světelného znečištění se snaží upozornit mezinárodní kampaň GLOBE At Night. Tisíce lidí roztroušených po celém světě počítají hvězdy na obloze a tato data shromažďují na mezinárodním webu www.globeatnight.org Tak vznikají světelné mapy, které se používají pro určování míry světelného znečištění.

Chcete i Vy pomoci měřit světelný smog? Není nic snazšího, než se do kampaně zapojit. Kampaň není časově ohraničená a můžete hvězdy pozorovat celoročně. Výsledky svých pozorování navíc můžete odesílat přes české webové rozhraní  anebo klidně i ze svého chytrého telefonu. Vyberte si aplikaci, která vám bude nejvíce vyhovovat a dejte se do toho.

Pro více informací, jak začít, se koukněte na web nebo se zeptejte pracovníků programu GLOBE v ČR na adrese globe@terezanet.cz.
Rádi vám poradí, jak na to, nebo odpoví na vaše dotazy.

A propós víte, kde byste našli první mezinárodní rezervaci tmy na světě?

Mgr. Jan Blažek, koordinátor programu GLOBE

Vloženo Od
Tags: Mezinárodně Aktivity