Semináře

Nabídka podzimních seminářů je zde! Vyberte si ten správný a bádejte s námi! Naše semináře jsou akreditované MŠMT.


Bádáme v lese a o lese, v zimě i na jaře - přihlaste se na webinář

Chcete v žácích rozvíjet samostatnost? Máte v okolí školy les? Využijte ho k bádání! Během webináře vám představíme jak učit různá témata v lese a o lese metodou, při níž žáci skutečně pracují a radují se z poznatků získaných vlastním bádáním.
Získáte tipy na jednotlivá témata (např.: stromy, ptáci, bezobratlí živočichové, půda..) od zkušených učitelů, kteří v lese s žáky bádají. 

Účast na semináři je zdarma. 

 

9. března 2021, 15 - 17 hodin - online, odkaz na Zoom vám přijde po přihlášení  FORMULÁŘ PRO PŘIHLÁŠENÍ


 Nastartujte komunikaci a spolupráci mezi školou a obcí

 

Chcete, aby se žáci zajímali o své okolí a měli chuť řešit místní problémy? Jak je možné učení propojit s reálným životem a dosáhnout vynikajících výsledků? Pomůžeme vám nahlédnout do správy obcí a jak se do ní efektivně zapojit.

Představíme vám, jak mohou žáci svými badatelským projekty přispět k rozvoji obce. Konkrétní situace si prožijete na vlastní kůži a seznámíte se s učiteli, kteří současně rozvíjí dovednosti žáků a naplňují potřeby obce. Jejich pohled doplní zástupci úřadů, kteří své učitele v aktivitách podporují, a experti na komunikaci, díky nimž to se svými žáky a kolegy zvládnete i vy. Seminář je zdarma, akreditován MŠMT a každý účastník po jeho absolvování obdrží certifikát. 

Co si ze semináře odnesete:

 • nástroje a tipy, jak překonat obavy a bariéry při komunikaci mezi školou a úřady
 • motivaci spolupracovat s obcí
 • inspiraci od konkrétních učitelů, kteří vám pomohou rozjet vaše vlastní projekty
 • tištěnou metodiku „Pět kroků – Příručka pro badatele, kteří chtějí změnit svět“
 • základy badatelsky orientované výuky
 • osvědčení o absolvování akreditovaného semináře

Jak seminář využijete ve své praxi:

 • posílíte dobré vztahy mezi školou a obcí
 • začnete realizovat školní projekty prospěšné pro obec
 • dokážete zorganizovat výuku zaměřenou na řešení místních environmentálních problémů
 • naučíte žáky jednat s dospělými a obhajovat své názory
 • posílíte u žáků badatelské dovednosti, samostatnost a vztah k blízkému okolí

 

Nejbližší termín - 27. dubna 2021 ve Frýdku-Místku - své zkušenosti budou sdílet učitelé ze ZŠ Janovice  FORMULÁŘ PRO PŘIHLÁŠENÍ

V případě nemožnosti zrealizovat seminář na živo bude upraven do online podoby dle nového nařízení MŠMT.


Badatelský seminář programu GLOBE

Pro učitele ZŠ, SŠ, družináře či lektory, kteří chtějí rozvinout své dovednosti v Badatelsky orientovaném vyučování.

Tato metoda prokazatelně zvyšuje výzkumné dovednosti dětí a podporuje žákovskou participaci. Žáci v terénu i ve třídě aktivně hledají odpovědi na své otázky, plánují postup práce, učí se pracovat s odbornými pomůckami i rozlišovat věrohodnost zdrojů informací, hledají souvislosti, své výsledky interpretují a předávají dál. Mezinárodní program GLOBE již od roku 1995 pomáhá žákům i učitelům k větší spokojenosti s přírodovědným vzděláváním - žáci se učí venku, používají badatelské metody, pracují na reálných projektech v okolí školy a zažívají uspokojení z toho, co dokáží. Do programu je v ČR zapojeno 130 škol. 

Seminář je akreditován MŠMT a každý účastník po jeho absolvování obdrží certifikát. Seminář si může nechat proplatit každá škola, která se dříve přihlásila do varianty DVPP a zvolila si variantu Polytechnické vzdělávání. Cena pro 1 účastníka, který není zapojený do programu GLOBE, je 2000 Kč. Pro účastníky ze zapojených škol do GLOBE je zdarma. 

Jarní termíny 2021:

Praha -  5. - 6. května, TEREZA, Haštalská 17  FORMULÁŘ PRO PŘIHLÁŠENÍ

Olomouc - 9. - 10. června,  Přírodovědecká fakulta UP  FORMULÁŘ PRO PŘIHLÁŠENÍ


 

GLOBE Café ZAHRADNÍ BOMBA

Webináře jste se mohli zúčastnit online 9. 12. 2020.

Zahrada nebo kousek volného prostoru je téměř u každé školy. Tohle místo jde skvěle využít k učení a bádání s žáky. Chcete vědět, jak na to? Pusťte si záznam z webináře, který představil nejen publikaci Zahradní BOMBA, ale hlavně projekty, které probíhaly a probíhají na školních zahradách GLOBE škol.

Poradí Vám učitelé, kteří venku takto učí, učitelé, kteří s dětmi bádali o rostlinách, stromech, bezobratlých živočiších, i těch s obratli. Učitelé, kteří děti motivovali k prozkoumání živlů v zahradě. To ale nebylo všechno. Po kladení otázek, formulování hypotéz, plánování a mnoha výzkumech se žáci nejen naučili spoustu přírodovědných znalostí, ale zjistili také, jak u své školy zvýšit biodiverzitu a udělat tak prostor kolem školy lepším místem pro rostliny, živočichy i pro lidi.

ZÁZNAM ZE SEMINÁŘE

Příručku Zahradní BOMBA si můžete v elektronické podobě stáhnout. Pokud máte zájem o tištěnou publikaci, vyplňte formulář, pošleme vám ji. Cena publikace je 190 Kč plus poštovné.


 

Objednejte si: Badatelský seminář na klíč

Tým GLOBE může připravit proškolení učitelů přímo na míru vašemu pedagogickému sboru.

Nabízíme šestihodinový seminář, který lektorujeme ve dvoučlenném týmu - metodik z TEREZY + mentorský učitel

Anotace semináře:
Cílem semináře "Badatelsky orientované vyučování" je proškolit pedagogy v metodě badatelsky orientovaného vyučování (dále BOV) přírodovědných předmětů. BOV je moderní směr výuky přírodovědných předmětů (v zahraničí znám pod zkratkou IBSE - Inquiry-Based Science Education), který klade důraz na aktivní metody učení. Účastníci semináře se seznámí s metodou BOV formou příkladů dobré praxe ze škol, které již takové badatelské aktivity realizují. Vyzkouší si sami některé dílčí úkoly (výuková hodina, nácvik badatelských dovedností u žáků aj.) a naplánují si, jak by metodu BOV mohli využít ve své výuce.

Cena: Standartní cena akreditovaného semináře je 12 000 Kč (cena se může lišit, dle konkrétních podmínek a počtu účastníků). Preferujeme platbu fakturou, ale je možné i vystavit DPP lektorům.

Akreditace: Badatelský seminář na klíč je akreditován MŠMT a po jeho absolvování obdrží účastníci certifikát. 

Objednávky seminářů: Vendula Jansová, vendula.jansova@terezanet.cz, 604 827 132

"Odvážím si spoustu inspirace, praktických zkušeností a tipů a energie do další práce. Lze učit lépe!"


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!