21. GLOBE Games v Humpolci aneb Alois nebo Aleš?

Bylo, nebylo… V Humpolci to poslední květnový den nebývale ožilo! Na místní Gymnázium dr. A. Hrdličky se podruhé dovalila zeměkoule.

21. GLOBE Games v Humpolci aneb Alois či Aleš?

Po osmnácti letech jste ji mohli opět potkat v Humpolci na náměstí a spolu s ní GLOBáky ze všech koutů ČR, Slovenska, Polska, Ukrajiny, Itálie, Holandska a dokonce i z dalekého Izraele. Vše vypuklo ve čtvrtek 31. května, humpolecké kino jsme zaplnili po okraj a show to byla veliká! Studenti a učitelé gymnázia si pro nás připravili zahájení plné humoru a mystifikace, která nás tak trochu provázela celými hrami.  21. GLOBE Games jsme společně symbolicky zahájili nočním koulením zeměkoule a tancem ve světle stovek lampionů na náměstí.

Žákovský Den D

V pátek 1. června vypukla studentská konference, na které školní týmy představují svá celoroční bádání, výstupy a příklady dobré praxe. O významu konference svědčí vzácné návštěvy z ČR i ze zahraničí. Vlídným slovem přijela studenty podpořit Chargé d’Affaires Velvyslanectví USA v Praze paní Kelly Adams-Smith, nechyběla ani zástupkyně Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy paní Helena Knappová a krátkou řeč pronesl i národní koordinátor programu GLOBE v Izraeli pan Farid Hamdan. Badatelská konference byla opět nabitá skvělými projekty. Panelisté z řad zaměstnanců TEREZY a přizvaných odborníků si po jejím skončení měli dlouho o čem vyprávět. Odpoledne bylo věnováno workshopům a přednáškám s předními českými odborníky na meteorologii, vegetační pokryv, výzkum vesmíru další témata. Večer studenti relaxovali v kině na skvělém snímku Planeta Česko a učitelé mohli u dobrého jídla sdílet své zkušenosti a navazovat vzájemnou spolupráci.

Tajemství na hradě i v podhradí 

V sobotu 2. června přišla na řadu terénní hra, která všechny protáhla krásnou, místy až typicky drsnou přírodou Vysočiny a končila na zřícenině hradu Orlík, tyčící se vysoko nad městem. Úkol zněl jasně! Našla se kostra člověka, který byl nejspíše kdysi dávno zavražděn a studenti měli přijít "na GLOUB" tomu, jak a proč se to stalo. Detektivní pátrání započalo u rybníka Dvorák na raftech, následovaly stanoviště, které žáky prověřily ve znalostech živé i neživé přírody, vyzkoušeli si bádání a tvorbu hypotéz a za správně splněné úkoly dostávali indicie, které jim napomohly k rozluštění celého případu. Kdo na cestě neuspěl na všech stanovištích, měl jedinečnou možnost se v tajemném sklepení na hradě setkat s alchymistou a že to setkání stálo za to! Kdo záhadu rozluštil, stal se "GLOBE Detectivem" a mohl jít za odměnu prozkoumat své tělo v rámci netradiční vědní disciplíny antropometrie:

Studenti a učitelé humpoleckého gymnázia si na hradě připravili několik stanovišť, kde jste se o sobě mohli dozvědět například, zda jste dlouholebci či krátkolebci, vyhodnotit typické rysy své tváře nebo zjistit, jak moc jste pravo či levorucí! Tato měření nebyla jen tak pro nic za nic. Humpolecké muzeum dr. A. Hrdličky se totiž věnuje především antropologii, a právě proto se na hradě sbíraly údaje o nové lidské rase Homo globeus a až budou vyhodnoceny všechny výsledky, bude muzeu slavnostně předána listina s antropometrickými údaji průměrného GLOBáka. Co by na to asi řekl pan Aleš rozený Alois Hrdlička?! Také jste zvědaví, jaké budou výsledky? Nebojte, budeme vás včas informovat!

Slavnostní zakončení na hradě se neslo v pohodovém duchu, s výhledem do nekonečných lesů a překrásnou scenérií mraků a zapadajícího slunce. Krom toho nás provázel i bohatý kulturní program, který, světe div se, nezajišťovaly, žádné populární osobnosti, ale naše zářící GLOBE hvězdy! Hradní culture evening jsme si moc užili a všem, kteří se nebáli a předvedli svá hudební, taneční či pěvecká čísla, z celého srdce děkujeme a moc si toho vážíme!

Koulíme to spolu dál...

A kam se ta naše zeměkoule povalí dál? Přesun zvolila stejný, jak před 18ti lety, kdy se z Humpolce valila do Kadaně! Pokud vše půjde dle plánu, tak ji můžete očekávat v Kadani na gymnáziu ve čtvrtek 6. června 2019 chvíli po poledni!

Velké díky patří našim sponzorům a partnerům, kteří nám poskytují finanční nebo materiální podporu. Díky vám se toto nevšední setkání může uskutečnit příští rok již po dvaadvacáté.

Těšíme se na další společné zážitky s vámi!

GLOBE tým

 

                                                               

Vloženo Od
Tags: GLOBE games