Fenologické tipy na květen jsou tu

Jedna vlaštovička jaro nedělá, ale GLOBE GAMES přivolá!

Fenologické tipy na květen jsou tu

 

Přilétli už vlastně vlaštovky? Naplánujte, jak zjistíte odpověď na tuto výzkumnou otázku. Vyrazte například do okolí své školy a zkuste zmapovat hnízda vlaštovek a jiřiček. Než začnete, formulujte si hypotézu, kolik myslíte, že kterých hnízd najdete. Možná, že vám hnízdí přímo ve škole. Vytvořte si mapu a zaznamenávejte nalezená hnízda, zajímavé bude i je fotit. Poznáte vlaštovky a jiřičky od sebe?

Ve vodě to žije

Vypravte se k potoku. Už to tam hodně žije. Motivujte žáky ke kladení otázek, co je zajímá, co byste zde mohli zkoumat. Společně s žáky vyberte vhodnou výzkumnou otázku, na kterou v čase který máte a s vašimi pomůckami dokážete hledat odpověď. Pozorujte například život pod kameny. Hledejte domečky chrostíků. Souvisí složení materiálu na domeček a okolní dno? Pokud nenajdete chrostíka, zkuste najít blešivce potočního – takovou naši minikrevetku. Spočítejte, kolik jich najdete na 1 m2 . Zkuste v literatuře zapátrat, co přítomnost chrostíků a blešivců značí, a co to naopak znamená, když ve vašem potoku nejsou. Zkusit si můžete i badatelskou lekci Potok nebo stoka, ve které prozkoumáte míru znečištění vašeho potoka. Zajímavá je i lekce Vodní blechy o perloočkách a jejich roli v potravním řetězci. A do třetice doporučujeme lekci Bruslařky bez bruslí, při které vaši žáci objeví jedinečná přizpůsobení živočichů jejich životnímu prostředí a zjistí co je to povrchové napětí vody.

Balte na GLOBE Games

Vyrábíte Fenologický kalendář? Tak jej hlavně nezapomeňte doma. Těšíme se na přehlídku vašich kalendářů na GLOBE GAMES. A pokud na toto jedinečné setkání GLOBE škol spojené s konferencí žákovských badatelských projektů nejedete, vystavte si kalendář ve škole a prezentujte své záznamy jiným třídám. Pošlete nám ze své prezentace fotografii na email hana.svobodova@terezanet.cz, budeme rádi.

Pranostiky k ověření:

1.5. Svatý Filip s Jakubem nesou v mošně ještě několik ranních mrazíků.

4.5. Svatý Florián si ještě může nasadit sněhový klobouk.

12. – 14.5. Pankrác, Servác, Bonifác- studení bratři, přinesou chladna, jak se patří.

 

Co nejvíce krásných jarních dní

Vám přejí Hanka a Jenda

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás