GLOBE Games 2017 v Moravských Budějovicích

GLOBE Games se letos konaly již po dvacáté! Jak jsme si to užili a co všechno jsme vybádali? A kam se podíváme příští rok? To vše se dozvíte z následujících řádků.

GLOBE Games 2017 v Moravských Budějovicích

20. GLOBE Games v Moravských Budějovicích jsou za námi. 

Podívejte se na rozhovory s účastníky a koordinátory letošního ročníku na regionální televizi i-Vysočina.cz. 

Letos se této čtyřdenní akce zůčastilo více než 260 žáků, učitelů a vědců z celé ČR, také naši sousedé ze Slovenska a přijel i tým z daleké Belgie. Akci organizovalo vzdělávací centrum TEREZA v úzké spolupráci s ZŠ T. G. Masaryka v Moravských Budějovicích.

Badatelská konference

Badatelské konference letos byla zahájena vzácnou návštěvou Chargé d'Affairs Velvyslanectví USA v Praze paní Kelly Adams-Smith, která žákům popřála hodně sil a pevné nervy při prezentacích, které byly samozřejmě bezvadně připravené, ale znáte, co udělá tréma! Paní Adams-Smith se zúčastnila i samotných prezetací a byla mile překvapena vysokou úrovní studentských projektů. Samozřejmě nesměla chybět vlídná slova našeho pana ředitele Petra Daniše a také ředitele místní základní školy pana Miloše Březiny.

Na Badatelskou konferenci se každý rok sjíždí týmy žáků prezentovat své školní GLOBE projekty, na kterých pracují v průběhu celého školního roku. Letos se nám sešlo více než 30 prezentujících týmů z ČR, Slovenska a Belgie. Ač GLOBE Games trochu stárnou a své náctileté období mají za sebou, jejich účastníci stále mládnou! Ne, že bychom měli zázračný elixír na věčné mládí, ale GLOBE základna se úspěšně rozšiřuje i o prvostupňové badatele, kteří nám na letošním ročníku, jak se říká "vytřeli zrak". Především nás překvapila vysoká úrověň a odbornost jejich projektů vzhledem k nízkému věku. Už se moc těšíme na další ročník a vyzýváme další mladé badatele, ať se nebojí a přidají se k nám. 

Po konferencích opadla nervozita a čekalo na nás spoustu krásných zážitků. Vše se odstartovalo tradičním koulením zeměkoule městem na náměstí, kde se konal festival a ekotrhy.

Festival

Zde si žáci jako každý rok připravili pro veřejnost výběr toho nejlepšího z programu GLOBE na svých školách. A že bylo na co se dívat a o čem bádat! Malé i velké účastníky festivalu zaujalo odkud pochází plodiny, které běžně konzumujeme a pěstujeme na svých zahrádkách a jaká mají semena, želvy a jejich ochrana nebo ukázka samonafukovacích mrznoucích balónků, a mnoho a mnoho dalšího. 

Na závěr organizátoři odtajnili spolupořadatele GLOBE Games v příštím roce. Takže pokud to ještě nevíte, GLOBE Games v roce 2018 se budou konat v Humpolci ve spolupráci s Gymnáziem dr. A. Hrdličky, které je zapojeno v programu GLOBE již od roku 1996! A již dnes organizátoři slibují: "Máte se na co těšit!" :-)

Terénní hra

V sobotu se konala terénní hra, která je vždy velkou odměnou pro žáky. Nervozita po konferenci konečně opadla, a všichni si si užili krásnou procházku kolem Kosové, kde cestou řešili úkoly zaměřené na pedologii, botaniku, lesnictví, či meteorologii. V neposlední řadě museli žáci prokázat odvahu při hydrologických měření, kdy se na raftech vydali doprostřed rybníka Hrachovec, kde odebírali vzorky vody a také lovili poslední písmenko do svého kvízu. Celé GLOBE Games jsme zakončili u táboráku opékáním a zpěvem a nezbývalo než se rozloučit a vydat se na cestu domů.

Tak zase za rok na viděnou! Zapište si do diářů termín 31.5. - 3.6. 2018 a těšte se do Humpolce!

Vaši Terezáci*

Děkujeme všem partnerům a podporovatelům 20. GLOBE Games v roce 2017.

                                                           

 

GLOBE Games 2017

Ochutnávka fotografií z GLOBE Games v Moravských Budějovicích.

Vloženo Od
Tags: GLOBE games