Janovice v bublinách

Snažíme se, aby žáci o přírodě nejen bádali, ale také jí pomáhali. Nechte se inspirovat bublinkovou kampaní žáků ZŠ Janovice.

Janovice v bublinách

 

Na ZŠ Janovice se snažíme učit pro život odpovědný k lidem i k přírodě. Jednoho dne za paní učitelkou Olšákovou přišla maminka našeho spolužáka, že ji trápí, že v Janovicích není kanalizace a všechen odpad ze školy vytéká kolem jejího domu do místního potoka Říčka. Bylo nám jasné, že to, že nemáme v Janovicích kanalizaci, nedokážeme hned vyřešit. Společně s Ekotýmem jsme ale přemýšleli, jak problém řešit alespoň částečně a napadlo nás zaměřit se na ekologičtější provoz uvnitř školy, a na to, jakými prostředky se ve škole uklízí.

Položili jsme si následující výzkumné otázky:

  •         Kolik platíme za současné neekologické čističe?
  •         Kolik by stála výměna čisticích prostředků?
  •         Koho můžeme informovat o této situaci?
  •         Co všechno můžeme dělat pro výměnu čistících látek?

Stanovili jsme si hypotézy:

  •        Myslíme si, že ekologické čističe jsou koncentrované látky, které se dají ředit, proto je možné, že vyjdou cenově srovnatelně jako látky neekologické.
  •        Počáteční náklady jsou větší vzhledem k nákupu materiálů a registraci u firem, které se zabývají distribuci těchto látek.

Informovat jsme chtěli všechny občany Janovic a školy, a proto jsme vytvořili kampaň na podporu navržených aktivit, které jsme vymysleli. A pustili jsme se do bádání.

Vytvořili jsme soupis látek, které se nachází v běžných prostředcích na uklízení, a které mohou mít vliv na přírodu i zdraví lidí. Zjistili jsme ceny současných čističů. Na webu www.ekospotrebitel.cz, www.hraozemi.cz, www.cenia.cz, www.zelenezpravy.cz jsme našli nabídku alternativ ke kvalitnímu úklidu škol i domácností. Zjistili jsme náklady na výměnu.

Setkali jsme se s panem ředitelem, s paní místostarostkou a se zaměstnanci školy a představili jsme jim náš výzkum i jeho výsledky. Potěšilo nás, že je téma zajímá a že nás podpořili! Abychom o tématu mohli dále informovat, zúčastnili jsme se významných akcí školy i obce. Uspořádali jsme výstavu ekologických čističů. Díky těmto aktivitám jsme žáky školy a celou veřejnost obce Janovice seznámili s možnostmi ohleduplného úklidu a s výrobky, které jsou přátelské k lidem, i k životnímu prostředí.  

Nechtěli jsme ale o možnosti výměny čisticích prostředků za šetrnější jen informovat. Chtěli jsme opravdu prokazatelně něco změnit k lepšímu. To se nám podařilo za podpory zaměstnanců školy – nejdříve jsme vyměnili čistící prostředky ve školní kuchyni, pak v celé škole a ve školce a nakonec za podpory paní místostarostky Milotové i na Obecním úřadu v Janovicích. Finance na nákup ekologicky šetrných prostředků jsme získali díky akcím pro veřejnost a vybírání dobrovolných příspěvků. Jsme moc rádi, že náš výzkum a informační kampaň mohli skutečně pomoci k větší čistoty prostředí v Janovicích, zejména potoku Říčka, věříme také, že si čistící prostředky vyměnilo i mnoho občanů Janovic.

Udělalo nám velkou radost, že jsme za svůj výzkum a informační kampaň získali 1.místo na badatelské konferenci EVVO v Ostravě. To byl pro nás nečekaný úspěch a významné ocenění nejen pro žáky, ale i pro celý ekotým školy. Z konference jsme odcházeli s pocitem, že stojí za to být aktivní a že má smysl dělat věci, které mají hodnotu a význam nejen pro nás samé, ale i pro naše okolí. A to je to, o co nám ve škole jde!

A jak to vidíme do budoucna? Obecní úřad ekologické čističe pořád používá, ve škole jsme zjistili, že je to pro nás drahé, ale budeme spolupracovat s ekofarmou, která nám prostředky dodává levněji a také hledáme sponzora, který nám s financováním dražších prostředků pomůže.

Monika Olšáková a žáci ZŠ Janovice

 

Udělali jste také akci, kterou jste pomohli přírodě nebo se vám povedlo změnit něco ve Vaší obci k lepšímu? Sdílejte to s námi! Pošlete svůj příběh na hana.svobodova@terezanet.cz.

Vloženo Od
Tags: Příběhy