GLOBE Rendez-vous v Toulouse

Regionální kancelář GLOBE pro Evropu a Eurasii uspořádala mezinárodní setkání koordinátorů a učitelů, nechyběl ředitel Dr. Tony Murphy ani Allison Leidner z NASA. A to jsme si nemohli nechat ujít!

GLOBE Rendez-vous v Toulouse

 

V listopadu jsme se sešli v národním centru vesmírného výzkumu CNES v Toulouse, kde také sídlí francouzská kancelář GLOBE. Setkání to bylo vskutku mezinárodní!

Koordinátoři z 22 evropských zemí představovali novinky z jednotlivých států a jejich národní pojetí programu GLOBE. Je zajímavé, jak je program různorodý a v každé zemi se zaměřují na rozdílná témata a aktivity. Inspirovali jsme ostatní naším badatelským pojetím programu GLOBE a samozřejmě také sbírali inspiraci od našich kolegů. Například v Holandsku probíhala velká národní kampaň o světelnému smogu. V Německu dlouhodobě GLOBE spolupracuje s univerzitou v Kolíně nad Rýnem, kde se na katedře geografie mimo jiné věnují vývoji aplikací pro běžné uživatele, kteří mohou pomoci s monitorováním stavu životního prostředí.  Od ruského koordinátora jsme se dozvěděli o zajímavém projektu living maps, který stojí za to prozkoumat. Laura z Estonska nám ukázala kartonové brýle pro virtuální realitu, které velmi zaujaly děti na jejich letní GLOBE škole a nejen je, i my dospělí jsme byli nadšeni, jak jednoduše se lze dostat do virtuální reality. Chorvatsko by mohlo jít příkladem všem globákům, co se týče odesílání dat, jsou naprosto nejlepší v celém evropském regionu. 

Každá země má svá specifika a je vždy skvělé se potkat, popovídat si a načerpat nové nápady a třeba se i pustit do společného projektu napříč Evropou, jeden takový vesmírný teď podal řecký koordinátor a my jsme jeho součástí. Již teď se moc těšíme na spolupráci a držíme palce, aby to vyšlo. Nechyběly samozřejmě žhavé novinky z Ameriky, nové aplikace pro usnadnění monitoringu zemského pokryvu a vkládání dat a jejich následnou vizualizaci.

Třetí den se k nám připojili GLOBE učitelé z různých zemí a nechyběl ani český zástupce Pavel Broža ze Základní školy Mánesova v Otrokovících. Společně jsme vyrazili na výlet do nedaleké školy zapojené v programu GLOBE, kde nám místní žáci zajímavou divadelní formou představili svůj hydrologický projekt zaměřený na ochranu vod v řece Garonně, která protéká nedaleko jejich školy.

Potrénovali i učitelé

Odpoledne již bylo věnováno praktickým workshopům a dalšímu vzdělávání GLOBE trainers. Hydrologický workshop probíhal v terénu na břehu řeky, pracovali jsem v mezinárodních skupinkách s přístroji Vernier a následně jsme již v teple školy vyhodnocovali naše výsledky a zadávali data na globe web. Multikulturní spolupráce, která probíhala v několika jazycích byla opravdu zábavná a obohacující pro všechny.

Na druhém workshopu se účastníci posouvali ve svých lektorských dovednostech a prezentovaly se různé typy vedení seminářů a studentských konferencí, nechyběla ani česká ukázka pod taktovkou Hanky Svobodové, která slavila velký úspěch. Po náročném dni nás čekal společný raut v prostorách krásné restaurace v centru Toulouse a vyhlášená francouzská gastronomie opravdu nezklamala. :)

Zapojte se do Air quality campaign

Čtvrtek byl posledním pracovním dnem, kde jsme pokračovali v tréninku tentokrát z oblasti meteorologie. Vyzkoušeli jsme si různá měření, pracovali jsme s přístrojem Calitoo a sdíleli mezi sebou své zkušenosti. Ve vesmírném centru CNES se věnují problematice aerosolů a jelikož je znečištění ovzduší velký problémem, tak se rozhodli pro obnovení kampaně na kvalitu vzduchu. Mezinárodní Air quality campaign se rozběhne již v březnu, popřemýšlejte o zapojení, přístroje Calitoo máme k zapůjčení. (Sledujte novinky, budeme Vás informovat!) Odpoledne bylo věnováno prohlídce vesmírného centra CNES s místními zaměstnanci, a když už jsme byli ve městě, které se mimo jiné proslavilo výrobou létajících obrů, tak jsme nemohli vynechat návštěvu muzea Airbusů.

Regionální GLOBE meeting byl pro všechny zúčastněné velkým zážitkem. Těší nás, že jsme mohli být součástí a vřele doporučujeme i vám. Příští rok se sejdeme v italském Terstu, pojeďte s námi do tohoto překrásného přístavního města potkat se s Gloubáky z celé Evropy – stojí to za to! 

Za tým GLOBE,

Kristýna Kaiser

Vloženo Od
Tags: Mezinárodně