Regionální kancelář GLOBE pro Evropu a Eurasii uspořádala mezinárodní setkání koordinátorů a učitelů, nechyběl ředitel Dr. Tony Murphy ani Allison Leidner z NASA. A to jsme si nemohli nechat ujít!
Koordinátoři z 22 evropských zemí představovali novinky z jednotlivých států a jejich národní pojetí programu GLOBE. Je zajímavé, jak je program různorodý a v každé zemi se zaměřují na rozdílná témata a aktivity. Inspirovali jsme ostatní naším badatelským pojetím programu GLOBE a samozřejmě také sbírali inspiraci od našich kolegů. Například v Holandsku probíhala velká národní kampaň o světelnému smogu. V Německu dlouhodobě GLOBE spolupracuje s univerzitou v Kolíně nad Rýnem, kde se na katedře geografie mimo jiné věnují vývoji aplikací pro běžné uživatele, kteří mohou pomoci s monitorováním stavu životního prostředí. Od ruského koordinátora jsme se dozvěděli o zajímavém projektu living maps, který stojí za to prozkoumat. Laura z Estonska nám ukázala kartonové brýle pro virtuální realitu, které velmi zaujaly děti na jejich letní GLOBE škole a nejen je, i my dospělí jsme byli nadšeni, jak jednoduše se lze dostat do virtuální reality. Chorvatsko by mohlo jít příkladem všem globákům, co se týče odesílání dat, jsou naprosto nejlepší v celém evropském regionu.
Každá země má svá specifika a je vždy skvělé se potkat, popovídat si a načerpat nové nápady a třeba se i pustit do společného projektu napříč Evropou, jeden takový vesmírný teď podal řecký koordinátor a my jsme jeho součástí. Již teď se moc těšíme na spolupráci a držíme palce, aby to vyšlo. Nechyběly samozřejmě žhavé novinky z Ameriky, nové aplikace pro usnadnění monitoringu zemského pokryvu a vkládání dat a jejich následnou vizualizaci.
Třetí den se k nám připojili GLOBE učitelé z různých zemí a nechyběl ani český zástupce Pavel Broža ze Základní školy Mánesova v Otrokovících. Společně jsme vyrazili na výlet do nedaleké školy zapojené v programu GLOBE, kde nám místní žáci zajímavou divadelní formou představili svůj hydrologický projekt zaměřený na ochranu vod v řece Garonně, která protéká nedaleko jejich školy.
Odpoledne již bylo věnováno praktickým workshopům a dalšímu vzdělávání GLOBE trainers. Hydrologický workshop probíhal v terénu na břehu řeky, pracovali jsem v mezinárodních skupinkách s přístroji Vernier a následně jsme již v teple školy vyhodnocovali naše výsledky a zadávali data na globe web. Multikulturní spolupráce, která probíhala v několika jazycích byla opravdu zábavná a obohacující pro všechny.
Na druhém workshopu se účastníci posouvali ve svých lektorských dovednostech a prezentovaly se různé typy vedení seminářů a studentských konferencí, nechyběla ani česká ukázka pod taktovkou Hanky Svobodové, která slavila velký úspěch. Po náročném dni nás čekal společný raut v prostorách krásné restaurace v centru Toulouse a vyhlášená francouzská gastronomie opravdu nezklamala. :)
Čtvrtek byl posledním pracovním dnem, kde jsme pokračovali v tréninku tentokrát z oblasti meteorologie. Vyzkoušeli jsme si různá měření, pracovali jsme s přístrojem Calitoo a sdíleli mezi sebou své zkušenosti. Ve vesmírném centru CNES se věnují problematice aerosolů a jelikož je znečištění ovzduší velký problémem, tak se rozhodli pro obnovení kampaně na kvalitu vzduchu. Mezinárodní Air quality campaign se rozběhne již v březnu, popřemýšlejte o zapojení, přístroje Calitoo máme k zapůjčení. (Sledujte novinky, budeme Vás informovat!) Odpoledne bylo věnováno prohlídce vesmírného centra CNES s místními zaměstnanci, a když už jsme byli ve městě, které se mimo jiné proslavilo výrobou létajících obrů, tak jsme nemohli vynechat návštěvu muzea Airbusů.
Za tým GLOBE,
Kristýna Kaiser