Záplava questů

Kde se všechny ty questy na webu vzaly?

Záplava questů

 

V červenci se na našem webu objevily první tři questy, které vznikly s finanční podporou Hlavního města Prahy v rámci projektu Objevování přírodního bohatství v Praze. Jistě jste si ale všimli, že během podzimu se zde objevila i spousta nových questů z celé republiky. Za vší tou velkou prací je padesát českých škol, které se zapojily do dvouletého projektu Tajný život města, projektu koordinovaného vzdělávacím centrem TEREZA a podporovaného společností Veolia.

Co v projektu vzniklo a jak se to dá využít při chození ven?

V prvním roce projektu školní týmy zkoumaly biodiverzitu ve svém okolí, fotily rostliny a postaraly se o naplnění databáze aplikace PlantNet, která je volně ke stažení do mobilního telefonu. V databázi je tak velké množství našich rostlin, které jsou správně určené. Proto, pokud vás zajímá, jak se která rostlina jmenuje, nemusíte, díky práci školních týmů, s sebou na svých toulkách přírodou vláčet těžké atlasy rostlin a určovací klíče. Stačí vám mobilní telefon s aplikací PlantNet a hned se dozvíte, co kolem vás kvete a roste.

 

Ve druhém roce se žáci zaměřili na interpretaci toho, co objevili ve svém okolí. Světlo světa spatřilo více než padesát nových questů v různých městech naší krásné země, které vás zavedou na neobvyklá místa, nebo vám naopak notoricky známé prostředí ukážou v novém světle a z jiného úhlu pohledu.

Co je to quest?

Quest, neboli hezky česky hledačka, je cesta, na které zažijete zábavu a také poučení o místě, kterým procházíte. Určitě jste jako malí hráli šipkovanou, nebo jste někdy zkusili geocaching. Na hledačku nepotřebujete GPS ani šipky, podle kterých se pohybujete v terénu, ale cestu máte popsanou pomocí veršů a pro lepší orientaci používáte plánek, který vás navede na místo, kde je ukrytý poklad. Abyste ho však našli, musíte po cestě plnit úkoly a vyluštit tajenku. Více o questech a jejich vzniku se dozvíte na webu Jděte ven v článku Ať žije questing.

Hurá ven odhalovat tajemství přírody i historii!

 

Nezáleží na věku ani schopnostech, nepotřebujete speciální pomůcky, stačí si jen najít quest ve vašem okolí, vytisknout si instrukce, umět číst a všímat si svého okolí. Hledačky vzniklé v projektu najdete na webu Jděte ven v sekci Questy. Jsou zde roztříděny podle krajů a každý quest má v názvu uvedeno město, kde ho najdete. Další questy můžete najít také na stránkách Questing.cz. Zde také naleznete praktickou kuchařku, jak se hledačky "s lidmi - pro lidi" tvoří a můžete se do toho pustit i vy. Questy vám mohou zpříjemnit nedělení vycházku s rodinou, nebo poslouží jako skvělá učební pomůcka pro místně zakotvené učení. Bonusem je, že je pro vás vytvořily děti.

Neváhejte a vyrazte do měst a přírody za poznáním!

Kristýna Kaiser

Koordinátor projektu Tajný život města a programu GLOBE

Vloženo Od
Tags: Příběhy