Járovo jarní bádání

Járovy badatelské počiny a zážitky ze seminářů k projektu Tajný život města.

Járovo jarní bádání

Zdravím vás přátelé po delší odmlce, neusnul jsem zimním spánkem, jak se mohlo zdát. Měl jsem plno práce, zúčastnil jsem se výživného semináře k projektu Tajný život města, kde jsem se potkal se svými podobně naladěnými kolegy z celé ČR. S lektory z TEREZy jsme se učili bádat, povídali si s odborníkem Jiřím Sádlem o biodiverzitě měst, pronikli do tajů aplikace Pl@ntNet, zažili jsme spoustu legrace a odvezli si cenné informace. Po návratu do školy jsem nadšeně vyprávěl svým kolegům a studentům o té užitečné aplikaci a hlavně o badatelství, které mne baví již delší dobu, ale pořád jsem se cítil tak nějak osamocený. Nevěřili byste, kolik optimismu a nové energie se vám vlije do žil, když potkáte podobně nadšené kolegy! Tak jsem se rozhodl, že si budu muset takovou nadšenou partu vytvořit i ve svém okolí a už jsem na tom začal i pracovat. Se studenty jsem začal trénovat kladení otázek a mile mne překvapili svou zvídavostí a chutí bádat. Pro kolegy jsem uspořádal "povídání při kávě aneb malé badatelské okénko", kde jsem zasel semínko a teď pozoruji, zalévám (v podobě tipů na trénování aktivit) a těším se na nové přírůstky do naší badatelské rodiny.

V březnu jsme s naším výzkumným týmem vyrazili na motivační seminář, kde jsme se setkali se studenty a učiteli z různých koutů republiky. Důkladně jsme prozkoumali aplikaci Pl@ntNet, vyběhli jsme ven, fotili jsme s tablety a objevovali nová místa. Dostali jsme také prima tipy na jiné "appky", jak moji studenti s oblibou říkají. To víte, musím jít s dobou! :-) Aplikace dobře využijeme nejen při bádání nejen v přírodě, ale hodí se nám i do jiných předmětů. Těší mne, že tablety, které jsme dostali, se budou aktivně využívat třeba i ve fyzice nebo chemii. 

Ze semináře jsem odjížděl s nadšenými žáky, kteří si osvojili badatelství a poznali nové kamarády. Někteří si dokonce vyměnili telefonní čísla, aby mohli sdílet výsledky svého bádání! Po návratu do školy jsme uspořádali badatelskou hodinu i pro ostatní žáky a nakazili je naším badatelským virem. Zdá se, že jsme byli úspěšní a naše nákaza se vesele šíří školou...

Přeji vám krásné jarní dny, které přímo vybízí k vyběhnutí ven a k novým objevům.

Váš Jára

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás