Po stopách evropských stromů

Zapojte se do největší fenologické kampaně sezóny!

Po stopách evropských stromů

 

Zapojte se do sledování změn klimatu s aplikací GrowApp!

Nová mobilní aplikace GrowApp (www.growapp.today ) umožňuje snadno sledovat sezónní změny ve vývoji bylin a dřevin v přírodě v průběhu roku. GrowApp umí s velkou přesností opakovaně fotit tentýž strom a ze série snímků nakonec vytvořit video („animaci“), které vám umožní detailně analyzovat vývoj vegetace. Tímto způsobem můžete sledovat změny v přírodě jak v průběhu ročních období, tak i v průběhu jednotlivých let. Na aktualizovanou animaci se můžete hned podívat na www.GrowApp.today

Evropská "zelená vlna" - sledujte šest roslinných druhů!

Pro dosud největší fenologickou kampaň v rámci programu GLOBE bylo vybráno následujících šest druhů stromů (název česky a latinsky, hashtag pro přidání snímku pomocí aplikace GrowApp):

Dub letní (Quercus robur), #oak
Líska obecná (Corylus avellana), #hazel
Buk lesní (Fagus sylvatica), #beech
Bříza bělokorá (Betula pendula), #birch
Višeň obecná (Prunus cerasus), #cherry
Lípa srdčitá (Tilia cordata), #lime

 

 

Děti pomáhají vědcům

Nejenže se focením stromů a tvorbou “animace” dobře pobavíte, ale pomůžete tím vědcům k tomu, aby lépe pochopili vliv změny klimatu na životní prostředí. Aplikace byla vyvinuta v programu GLOBE ve spolupráci s mediální platformou NatureToday.com, Univerzitou ve Wageningenu a společností Geodan. Pokud se do pozorování těchto druhů zapojí lidé z celé Evropy, budeme moci sledovat “zelenou vlnu” probíhající od jihu k severu kontinentu. Kromě toho nám snímky z aplikace GrowApp poskytnout nový rozměr při studiu dopadů změny klimatu na životní prostředí.

Podrobné informace a aplikaci ke stažení najdete na stránce: www.globe.gov/web/european-phenology-campaign

Aplikace GrowApp je v současné době k dispozici pouze pro operační systém Android. Verze pro iPhone bude představena během několika týdnů.

K tématu čtěte také Rozhovor s fenoložkou Lenkou Hájkovou

Pro více informací nás kontaktujte. 

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás Mezinárodně Fenologie