Dnes bádá v televizi, běžně v hodinách, na kroužcích i s vychovatelkami. O kom je řeč?
- Tak popsala Andrea Tláskalová ze ZŠ Zbiroh přípravu na svou první “hodinu” v televizním pořadu UčíTelka. 25 minut zkráceno na 17, tři děti, které nezná, několik kamer a k tomu cíl lekce, bádání s klíčením rostlin a snaha mluvit na děti i diváky popisným jazykem. Pořad už běží tři týdny a Andreu můžete vidět vždy ve středu od 9 hodin. Tahle učitelka toho ale zvládá mnohem víc. Některé děti ve Zbirohu nemají počítač, a tak Andrea tiskne úkoly a nosí je na poštu, která je žákům doručí. Na malém městečku Andreu znají všichni. Jen málokdo ale ví, že v roce 2017 získala 2. místo v soutěži Global Teacher Prize Czech Republic. A letos v květnu měla zbirožská škola pod její taktovkou hostit mezinárodní GLOBE Games. Kvůli koronaviru sice nebudou, ale Andrea už se na všechny těší příští rok 27.-30. 5. 2021.
ZŠ Zbiroh je zapojena do všech dlouhodobých programů vzdělávacího centra TEREZA a Andrea funguje i jako konzultantka programu Ekoškola nebo mentorka programů GLOBE a Les ve škole. Naposledy se v rámci podpory kolegiální spolupráce na škole zaměřili na učení venku - propojení badatelských aktivit programu GLOBE a programu Les ve škole šlo snadno. Andrea však navíc prohloubila spolupráci s kreativními kolegyněmi z družiny. Spolu si pomáhaly už při dřívějších projektech, které se týkaly hlavně výtvarných činností a projektových dnů, ale dnes spolupracují daleko intenzivněji.
„Naše škola má poměrně rozlehlou zahradu a les kousek od školy. Kolegyně vychovatelky se zaměřily vždy na jeden ročník metodiky Les ve škole, mladší děti na metodiku pro 1.ročník, starší na metodiku pro 2. ročník. Společně jsme připravili i s žáky z druhého stupně a z Ekotýmu stanoviště na zahradě a děti z družiny zde ve skupinkách hledaly pobytové znaky zvířat a plnily úkoly. Na každém stanovišti skupinky získaly písmenko, ze kterého složily tajenku,“ popisuje Andrea otevřenou akci, na kterou se mohli přijet podívat i učitelé z jiných škol.
Běžně také paní vychovatelky na jaře s žáky leccos pěstují, loni si udělaly na zahradě záhonek se slunečnicemi a dýněmi. "Důležité, je ale nastavit si pravidla s rodiči,“ připomíná Andrea.
Ve Zbirohu se domluvili, že si rodiče od půl jedné do dvou děti nevyzvedávají, mají tak nerušený čas na bádání venku.
Badatelství se věnuje i na kroužcích pro 1. stupeň. Bádání je na kroužcích omezeno časem a tím, že se už dětem nechce moc psát. Ale výzkumnou otázku a hypotézu si zapíší vždy - někdy na papír, jindy i jen na tabuli. Děti pracují ve skupinkách, které si vytvoří podle toho, jak se navzájem znají - na kroužku jsou totiž žáci z různých ročníků.
Velkou akcí, kterou Andrea spolu se dvěmi kolegyněmi ze školní družiny zakončily minulý školní rok, byl příměstský tábor. „Přihlásilo se nám 50 dětí, na které nás bylo pět, my tři, plus svě studentky VŠ pedagogické - moje dcery," směje se Andrea. Den si s žáky rozdělili na několik částí - seznamovací, kreativní a odpolední badatelskou část, na kterou navazovala volná zábava na školní zahradě, kam si pro děti chodili rodiče. Tábor měl u rodičů i dětí velký úspěch, oceňovali pestrost činností (děti byly venku, kde dělaly pokusy, tvořily z přírodnin apod.) i to, že bylo možné děti na tábor vodit a vyzvedávat si je flexibilně (příjem byl už od 7 do 8 hodin ráno a vyzvedávání probíhalo mezi 3 a 4 hodinou odpoledne). Velký vliv tábory měly také na stmelení komunity dětí ve Zbirohu, účastnili se jich děti od předškoláků až po sedmáky, a to už je opravdu variabilní skupina, která spolu běžně v městečku dohromady nebývá. A co by Andrea s kolegyněmi udělala příště jinak? "Všechny materiály a pomůcky na každý den si připravit do bedýnek dopředu – po celém vyčerpávajícím dni s dětmi, kdy se člověk neustále musí soustředit na všechny, už večer energie na přípravu materiálu na druhý den chyběla."
Sepsala Hana Svobodová
Tip pro mentory: Máte také ve škole alespoň jednu spřízněnou sympatickou vychovatelku nebo jinou kolegyni/ kolegu? Až se vrátíte do školy - ještě než se tam nahrnou i děti - zkuste je proškolit v badatelství. Rádi Vám poskytneme návod, základní materiály a pro účastníky certifikáty, a na podzim je můžete zdarma vyslat na badatelský seminář, který se bude konat 12.-13. října 2020 v Praze.
Tip pro všechny: Zadejte žákům, ať zkusí bádat o klíčení rostlin s řeřichou.
Teď bádá v televizi, normálně ale v hodinách, na kroužcích a s vychovatelkami nejen ve školní družině