Listopadová fenologie - badatelský ráj

Přinášíme nejlepší tipy a úkoly pro listopadové badatele!

Listopadová fenologie - badatelský ráj

V říjnu se přece jen na chvilku vrátilo Babí léto. Využili jste ho k bádání a našli si s žáky svůj strom?  Pokud zatím ne, neváhejte a vyhledejte takový, který je ještě olistěný. Využijte aplikaci GrowApp a vytvořte animaci ukazující barvení a opadávání vašeho stromu na podzim. Pošlete nám vzniklé video s nejméně 3 otázkami žáků k tématu opadávání stromů na podzim  do 11.12.2017 na email hana.svobodova@terezanet.cz a my videa nejen zveřejníme ve vánočním newsletteru, ale nejkrásnější dokonce odměníme!

 

Trénink, trénink, trénink...

S žáky na prvním stupni můžete kladení otázek trénovat aktivitou Podzimní Gloubák, s tréninkem zaznamenávání pokusu vám zase pomůže aktivita Paleta barev ... a pokud už jste pokročilí badatelé druhostupňoví a máte více času doporučujeme lekci Green-Down od paní učitelky Liběny Dopitové ze ZŠ Vsetín Rokytnice, pomocé níž procvičíte badatelské kroky všechny a žáci si toho ani nevšimnou :-)

Až natrénujete otázky, nabízíme pár nápadů na trénování tvorby hypotéz:

  • Tipněte si s žáky, kdy u Vás budou první mrazíky. Sledujte pravidelně teplotu a do 11.12.2017 nám pošlete termín, kdy jste zaznamenali první mrazík. S daty, která pošlete, budeme příští měsíc dál pracovat. Děkujeme. Na adresu hana.svobodova@terezanet.cz stačí napsat krátký email ve tvaru:
    a) škola
    b) tip žáků, kdy klesne teplota poprvé pod bod mrazu
    c) datum, kdy klesla teplota poprvé pod bod mrazu a kolik stupňů to bylo

 

  • Na začátku listopadu k nám přiletí brkoslav severní. Ukažte žákům fotografii tohoto zajímavého ptáka a prozraďte jeho jméno. Motivujte žáky k sepsání hypotéz o tom, odkud asi do ČR přilétá a co jeho přílet znamená. Žáky určitě napadne spousta odhadů, které si následně mohou ověřit v informačních zdrojích. Vyhlaste pátrání po brkoslavovi, kdo jej uvidíte, dejte nám určitě vědět, kdy a kde to bylo. Uvítáme i pokud na adresu hana.svobodova@terezanet.cz pošlete hypotézy žáků o tomto zajímavém opeřenci.

 

  • Pozor, začíná chrutí kanců, buďte na sebe v lese opatrní. Tipujte s žáky co to asi je a na kance si zahrajte. Ukažte žákům Klíč k určování půdních bezobratlých, ať si schválně odhadnou, které živočichy u Vás v lese najdete.  Vytyčte si výzkumnou plochu 1 metr čtvereční, prohrábněte se v opadance, tedy v listí a zaznamenejte všechny druhy větší než 5 mm, které tam najdete. Pošlete nám na adresu hana.svobodova@terezanet.cz krátkou fotoreportáž o Vašem výzkumu a napište nám, co jste tipovali, že najdete a co jste našli ve skutečnosti.

 

  • Pranostiky k ověření:

             11. 11. Svatý Martin přijede na bílém koni
             25. 11. Škrobí-li svatá Kateřina prádlo, svatá Barbora (4. 12.) je kropí.

 

Uf tipů na listopad snad máte dost. Vyberte si, co Vás láká, a my se těšíme na Vaše emaily. Bádání zdar.

Váš Jenda a Hanka

Vloženo Od
Tags: Fenologie Aktivity