V každém učiteli je kus Járy

Kniha „Průvodce programem GLOBE aneb Co si Jára do deníku čmárá“ od autorů Vzdělávacího centra TEREZA zachycuje program GLOBE z pohledu učitele.

V každém učiteli je kus Járy

Pro letošní školní rok jsme si pro vás připravili žhavou novinku! Zapomeňte na nudné metodické příručky pro učitele. Naše nejnovější publikace má příběh, který vás nudit určitě nebude. A je to příběh vás všech. Přečtěte si ji!

Přinášíme vám ukázku:

Znáte to, žáci nejdřív nechtěli nic. Pak jsem jednou na jaře přinesl do hodiny bruslařku, kterou jsem chytil na hladině tůně. Koukali a pištěli (teda spíš pištěly). Pane učiteli, fuj, kde jste to sebral, ono se to hýbe, plave to, nenene chodí to, jak to může chodit po vodě, co to je? Vida, pak že neumí klást otázky! Další týden jsme se šli podívat k tůni. Koukali, pištěly a zkoumali. Většinou v poměru 5:2:1. Nejodvážnější se k hladině přiblížili na vzdálenost, že mohli bruslařku vyfotit mobilem. Prý na facebook se bude hodit. Tak jsem jim řekl, ať mi nasdílejí ty nejlepší fotky bruslařky, které se jim podaří vyfotit, vyznačí na mapě, kde v okolí je pořídili a zároveň k nim přidají jednu informaci, kterou o bruslařkách najdou a ještě sdílena nebyla – rychlejší jsou ve výhodě ;-). V další hodině jsme se na to všechno společně podívali a já jsem přidal pár důležitých informací, které nezazněly. Vodní bezobratlé jsem tímto uzavřel.

Za 14 dnů za mnou přišli, kdy že zase půjdeme ven k rybníku. Poněkud mě to překvapilo. No, proč ne, ale co tam budeme dělat, zhrozil jsem se v duchu. Přece jsme ty bruslařky už probrali, ne? 

- Fiktivní učitel Jára se nechává postupně zasvěcovat do badatelsky orientované výuky a proniká do tajů mezinárodního vzdělávacího programu GLOBE. Ve svém deníku popisuje všechny své úspěchy a pády, od prvních nesmělých krůčků až po tvorbu vlastních badatelských lekcí a budování badatelské třídy. Čtenář si Járu oblíbí od prvních stránek a všechny jeho učitelské radosti a starosti prožívá spolu s ním...

Máte o knihu zájem? Publikací jsme vydali omezený počet a jsou na vyžádání. Pokud vám do konce září nepřijde "Jára" poštou, napište si o něj na globe@terezanet.cz 

Rok s Járou

A to není všechno! Jára nás bude provázet celým rokem. A to doslova. Od příštího newsletteru k vám každý měsíc bude Jára promlouvat, svěřovat se se svými novými zážitky a badatelskými ne/úspěchy. A také vám bude zadávat drobné úkoly. :-) 

Chcete-li zažít "rok s Járou" a vydat se spolu s ním na badatelskou stezku GLOBEm, čtěte pravidelně newsletter nebo přijďte na některý z podzimních badatelských seminářů GLOBE, kde vám Járu představíme "osobně".

 

        Hlavním hrdinou knihy a čtenářovým průvodcem je fiktivní učitel Jára. 

 

"Je to živé, názorné a doufám, že pro začínající učitele pochopitelné. Pro nás badatele a mentory má tato publikace ještě jedno kouzlo. Jsou zde obsaženy naše společné zážitky z posledních let, je to takový náš komunitní deník. Moc za něj děkujeme."

Liběna Dopitová, učitelka na ZŠ Vsetín, Rokytnice

 

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás