Vylíhl se nápad vskutku ptačí

Mé první setkání s Vojtou bylo při Vítání ptačího zpěvu. Už tenkrát mi bylo jasné, že ornitologií tenhle malý kluk a jeho rodina prostě žije. Vojta ptáky vyhledává, vábí, pozoruje, fotí, kreslí, čte si a sní o nich. Rád by co nejdříve pozoroval dudka

Vylíhl se nápad vskutku ptačí

 

Jedno prázdninové odpoledne mi přilétl email od sekundána Vojty a on v něm psal, že má nápad, a že mě prosí o pomoc s jeho realizací.  Vlastně už měl vše předem vymyšlené. Zařídil si v místním kulturním centru termín, kdy se podělí s Mělničany o své zážitky z pozorování ptactva. Chtěl, aby akce proběhla pod hlavičkou našeho gymnázia a aby finanční výtěžek ze vstupného přispěl na ochranu ptáků. Zírala jsem, to se jinak nedá říct.

Koukej, co kde lítá
V září jsme vše doladili. Vojta se sám setkal s paní ředitelkou, která byla dle jeho slov nadšena nápadem. Poté nakreslil plakát s lákavou ptačí upoutávkou a názvem přednášky: „Koukej, co kde lítá“. V mělnickém kulturním centru mu plakát barevně vytiskli a on prostřednictvím něho i osobně pozval obyvatele Mělníka, známé i kamarády na 12. 11. 2018 od 18:00 do přednáškového sálu.  Pozvánku jsme poté vyvěsili i na webových stránkách školy a přidali do ní informaci, že finanční výtěžek akce bude použit na nákup samolepek, kterými se pokusíme zabránit častým kolizím ptáků s našimi školními okny.

Povoláním birdwatcher
Vojta se svědomitě začal připravovat na svoji přednášku. Myslím, že do příprav zapojil celou svoji rodinu. A pak to konečně přišlo. Vojta Hrabánek stál na podiu s mikrofonem v ruce, sál byl plný malých i velkých posluchačů a jeho maminka byla připravena pouštět jeden snímek za druhým. Během hodiny a čtvrt dokázal Vojta udržet svým kultivovaným a vtipným přednesem pozornost posluchačů a představit všech 130 ptáků, které kdy pozoroval a nafotil. Na závěr poděkoval své mamince a vedení MEKUC za velikou pomoc a podporu. Pak nám ještě vysvětlil, že je především birdwatcher a jeho velkým přáním je zdokumentovat dudka a pár dalších ptačích druhů. To už jsme mu hlasitě tleskali. Byl to krásný zážitek korunovaný částkou 2.550,- Kč, která byla toho večera vybrána na ochranu ptactva.

Nebezpečná okna
V závěru listopadu dostali úkol žáci kvarty. Běhali kolem školy a zjišťovali, která okna jsou pro ptáky nejvíce nebezpečná. Při hodině biologie jsme vše vyhodnotili a shodli se na tom, že přírodovědné a počítačové křídlo školy, v jehož oknech se zrcadlí keře a vzrostlé stromy, na které tak rádi ven koukáme, je potřeba zabezpečit proti nárazům do skel nejvíc. A pak přišla na řadu matematika. Bylo třeba propočítat kolik barevných samolepek siluet ptáků a UV koleček má smysl na jedno okno dát, kolik takových oken polepit, kolik potřebujeme koupit jednotlivých archů samolepek jednoho i druhého druhu a nakonec, kolik to vše bude stát. Počítalo se celou hodinu. Finančně jsme překročili své možnosti, ale i to mělo řešení. Vojta totiž stihl před svojí přednáškou promluvit s panem starostou našeho města a ten mu slíbil, že nám na nákup samolepek přispěje finanční částkou, která nám bude chybět.

Až do konce...
A tak jsme Vojtův nápad před Vánocemi dotáhli do konce. Každá třída měla možnost instalovat samolepky. Výsledkem jsou vkusně vyzdobená okna ve třídách i velké okenní tabule na hlavní chodbě školy a hlavně, doufáme, vznikla funkční bariera a ochrana pro ptáky, kteří se kolem budovy naší školy proletují a v její blízkosti i hnízdí.

Vojto díky!

 

Zažila a sepsala:
Lenka Pořízková
koordinátorka programu GLOBE na Gymnáziu J. Palacha, Mělník

Na fotografii Vojta Hrabánek, hlavní hrdina příběhu. 

Vloženo Od
Tags: Příběhy