Bezpečnost především aneb co vidíme za mlhy

Žáci ZŠ TGM v Moravských Budějovicích řešili problém s bezpečností za nepříznivého počasí.

Bezpečnost především aneb co vidíme za mlhy

Při nehodě tří aut 5. 12. 2016 na Třebíčsku zemřeli dva lidé. Do malého Fiatu odbočujícího z hlavní silnice narazily hned dva kamiony. Silnice I/38 u Moravských Budějovic směrem na Znojmo byla zavřená. Uzavírka trvala až do nočních hodin. Za viníka nehody byla prohlášena špatná viditelnost.

Případ nás zaujal. V rámci projektu CIVIS jsme se v loňském roce rozhodli zkoumat "viditelnost" a vše, co ji ovlivňuje. Zajímalo nás také, jestli a jak můžeme viditelnost zlepšit.

Jak závisí vzdálenost, na kterou vidíme, na počasí? 
Tuto výzkumnou otázku jsme si položili hned na začátku. Naše hypotéza byla: Viditelnost bude záviset na množství vodních par ve vzduchu (na vlhkosti). Na ostatních faktorech (tlak a teplota) záviset nebude. Zabývali jsme se i otázkou oblačnosti – domnívali jsme se, že dohlednost bude větší za jasného počasí.

Jak se zkoumá viditelnost
Nejdříve jsme pomocí map zjistili, co a v jaké vzdálenosti vidíme z okna třídy. Sestavili jsme si fotomapu s odkazy na vzdálenosti (viz níže). Bližší vzdálenosti jsme měřili pásmem a krokoměrem a vzdálenější jsme zjišťovali na online mapách. Každé pondělí, úterý a středu jsme měřili data: teplotu, vlhkost a tlak. Dohlednost jsme měřili vždy v úterý ve 14 hodin. Meteodata jsme zapisovali ze školní meteostanice. Do výzkumu jsme zařadili měření od ledna do dubna roku 2018. Změřená data jsme zkonzultovali s odborníky s profesionální metostanice letecké základny Náměšť nad Oslavou, kam jsme se i jeli podívat, jak měří viditelnost profesionálové.

Z našeho výzkumu vyšlo, že dohlednost ovlivňuje vlhkost a oblačnost.

U ostatních faktorů se závislost neprokázala. Zajímalo nás také, zda opravdu fungují reflexní vesty. Provedli jsme experiment při velké vlhkosti a oblačnosti a opravduprokázalo se, že jestli chcete být dobře vidět, oblečte si reflexní vesty! O výsledku pátrání jsme informovali naše spolužáky na ekologické konferenci a upozornili jsme je na nutnost nosit na sobě reflexní prvky. Požádali jsme také představitele města o reflexní prvky pro žáky. Držte nám palce, pořízení reflexních prvků žákům by byla opravdu velká změna k lepšímu. Věříme ale, že i naše informování spolužáků mělo vliv a žáci si budou na špatnou viditelnost dávat pozor.

Mgr. Jana Hanáková
Koordinátorka programů GLOBE a Ekoškola na ZŠ TGM Moravské Budějovice


A co vy? Upozornili jste během svého bádání na nějaký společenský problém a aktivním jednáním se ho snažíte vyřešit? 
V programu GLOBE jsme se rozhodli, že ke čtyřem základním badatelským krokům letos přidáme pátý krok - jednání směřující k aktivnímu řešení problému.

Pošlete nám své zkušenosti s řešením problémů (nejen) životního prostředí na email hana.svobodova@terezanet.cz

Vloženo Od
Tags: Příběhy