Fenologická kampaň

Pojďte s námi ven podívat se, jak se jarní příroda probouzí.


Stromy jsou krásné! S příchodem jara se začnou probouzet a z pupenů vyraší svěží zelené lístky. Pojďte se na tento malý zázrak podívat s námi.

Zvolte si strom pro svou třídu nebo nechte studenty, aby si vybrali stromy ve svém okolí.  Registrujte se do kampaně a s pomocí 5 aktivit, pravítka a telefonu pozorujte, jak se pupeny zvětšují a listy začínají růst. Sdílejte výsledky ve třídě i s celým světem. Navíc můžete prozkoumat, jak váš strom váže uhlík nebo vyzkoušet změřit, jeho výšku.


Jak se zapojit?

Chcete zkusit jarní bádání, spolupráci s partnery v zahraničí nebo jen vyrazit se studenty ven podívat se na zázračnou jarní proměnu stromů zblízka? Je to jen na vás! Všechny podklady najdete na této stránce.

 • Stáhněte si aktivity, které vás krok za krokem provedou pozorováním jarní změny stromů, připravte si papír, tužku a pravítko a vyražte ven.
 • Vyzkoušejte si badatelské lekce s tématem jarní proměny přírody. Přidejte se do Facebookové skupiny Učíme badatelsky a sdílejte poznatky, fotky nebo zážitky z vašeho pozorování a zjistěte, jak se bádá na jiných školách. Nebo se prostě nechte inspirovat aktivitami a tipy od nás. Ve skupině je budeme postupně zveřejňovat.
 • Zapojte se do Evropské fenologické kampaně!  Registrujte se do 18. února a budeme vám zasílat pravidelný zpravodaj a pozvánky na webináře z vědci a školami z celého světa. Za vaši aktivitu v Evropské fenologické kampani budete odměněni také certifikátem a virtuálním odznakem (badge) na webu Globe.gov.

Jak začít?

Vyberte si jeden ze sedmi druhů stromů – líska, višeň, lípa, dub, bříza, buk a sledujte jeho proměny během jara.


Aktivity pro studenty 

Aktivity vás krok za krokem provedou pozorováním jarní změny stromů. Aktivity 1 až 4 obsahují také volitelnou aktivity zaměřenou na roli stromů v koloběhu uhlíku.

 1. Aktivita: Můj strom + Jak roste strom

 2. Aktivita: Sledujte pupeny + Uhlík v našem okolí

 3. Aktivita: První listy + Uhlík v mém stromě

 4. Aktivita: Moje data + Případ ztraceného uhlíku

 5. Aktivita: Barevná paleta

 

Další aktivity

Jak vysoký je můj strom? - vyzkoušejte změřit výšku stromu různými způsoby

Vyzkoušet si můžete také některou z badatelských lekcí s tématem fenologie.

 

Nově můžete porovnat své výsledky s mapami od Českého hydrometeorologického ústavu. Najdete v nich průměrné termíny nástupu fenofází stromů i jarních květin za poslední desetiletí:

Buk Lípa Dub  
Líska
Bříza
Višeň  
 

 

V rámci fenolgických pozorování je možné sledovat i kvetení jarních květin, například Sasanky hajní nebo dalších druhů stromů třeba Třešně ptačí.


Přijďte na webinář Spring Campaign in a Nutshell ve čtvrtek 10. února od 15 hodin.

Na webináři se dozvíte vše potřebné o jarní kampani a bude i dostatek času pro vaše dotazy. Webinář bude v angličtině a proběhne na platformě ZOOM. Registraci najdete zde.


Co vše nabízí Evropská fenologická kampaň?

 • Pozorujte, jak raší pupeny a vyrůstají listy.

 • Prozkoumejte jakou roli mají stromy v koloběhu uhlíku.

 • Zjistěte, jak vysoký váš strom je.

 • Přijďte na webináře a zjistěte víc o kampani, setkejte se s vědci a ostatními školami 

 • Nafoťte svůj strom s pomocí aplikace GrowApp a vytvořte časosběrné video

 • Podělte se o své výsledky, fotky a videa s ostatními školami na diskusním fóru kampaně

 • Nahrajte změřená data do databáze na GLOBE.gov. Porovnejte se s výsledky škol z celé Evropy.

 • Využijte příležitosti zapojit se do School Collaboration group. Najdeme pro vás partnerskou školu ze zahraničí! Diskutujte, sdílejte, spolupracujte a trénujte angličtinu.

 • Inspirujte se příklady dobré praxe a badatelskými aktivitami od ostatních!​ Buďte inspirací pro ostatní i Vy!

 • Zskejte za svou aktivitu certifikát a virtuální badge za spolupráci a práci s daty.

       

 

Více informací naleznete na oficiálním webu kampaně, kde se můžete inspirovat příběhy úspěšných českých i zahraničních škol z minulých let. 

Obracet se můžete také na koordinátorku kampaně Lenku Kleger na emailu lenka.kleger@terezanet.cz.

 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!