Kampaně a projekty

Chybí vám mezinárodní rozměr? Zde naleznete kampaně a projekty, do nichž se můžete během roku zapojit a třeba i navázat mezinárodní spolupráci mezi školami.


Evropská podzimní fenologická kampaň 2018 

Letošní kampaň začíná pozorováním podzimního barvení listí a usínání vegetace a bude pokračovat, dokud nespadne poslední list! Nejlepší je přidat se ještě teď, dříve než začnou žloutnout listy.

 

V rámci kampaně můžete:

 • Pozorovat barevné změny listů a usínání vegetace pomocí výukových materiálů GLOBE.
 • Vytvářet časosběrná videa pomocí aplikace Grow App – jednoduché aplikace vhodné pro hodiny přírodopisu i zeměpisu.
 • Podívat se na graf změny barevnosti vašeho stromu na GLOBE Vizualizaci a porovnat vaše pozorování s pozorováními dalších účastníků.
 • Spolupracovat se zahraničními žáky z partnerské školy v rámci Skupiny spolupracujících škol.
 • Porovnávat vaše pozorování se satelitními daty a meteorologickým měřením.  
 • Udělat výuku zábavnou a vzrušující! 

 

Sledované druhy:

Během kampaně se budeme zaměřovat na následujících 7 druhů, které jsou převážně rozšířené v Evropě a Eurasii: dub, buk, bříza, líska, višeň, lípa a fíkovník.

 

Jak se zapojit:

 

Úkoly:

Zde budou přibývat úkoly, které vás provedou celou kampaní:

Úkol 1 - Můj strom

Úkol 2 - Barvení listů

Úkol 3 - Moje Green Down Data

 

Více informací:

Lenka Kleger
Koordinátorka Evropské fenologické kampaně
lenka.kleger@terezanet.cz
- ve videu je potřeba zapnout české titulky v pravé dolní části videa (klikněte na ozubené kolečko "nastavení" a titulky si zapněte - vyberte jazyk čeština).
V případě, že titulky po nastavení nevidíte dobře, je nutné znovu kliknout na ozubené kolečko, rozbalí se Vám menu nastavení, klikněte na čeština - poté se vám rozbalí další menu, kde kliněte na možnosti a nastavte si velikost písma, barvu písma, průhlednost atd.


ESERO - European Space Education Resources Office​

(Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury)

Mezinárodní program GLOBE je spojen především s NASA. Ale i v Evropě máme vesmírnou agenturu (ESA – European Space Agency), která se kromě hlavní odborné činnosti věnuje i vzdělávání. V patnácti evropských zemích zajišťuje vzdělávací činnost právě projekt ESERO.

Posláním ESERO je využití témat vesmíru k motivování žáků pro studium technických a přírodovědných předmětů. Výukové programy pro žáky, praktické projekty, do kterých se mohou zapojit, i akreditované kurzy pro učitele jsou sdíleny napříč Evropou. V České republice ESERO realizuje SCIENCE IN s.r.o. ve spolupráci s dalšími vzdělávacími a vědeckými institucemi, kterými jsou:

 • Univerzita Karlova,
 • Astronomický ústav AV ČR v.v.i.,
 • České vysoké učení technické v Praze,
 • Univerzita Palackého v Olomouci,
 • iQLandia o.p.s.                 
 • a Vzdělávací centrum TEREZA

Projekt ESERO je založen na partnerství a spolupráci, stejně jako hlavní vesmírné mise.

Hledáte praktická témata a návody na bádání s žáky s tematikou vesmíru? Pak určitě navštivte web www.esero.scientica.cz. Najdete zde tipy pro badatelské hodiny, projektové dny i dlouhodobější projekty, zapojit se můžete do mezinárodních misí nebo soutěží.

Víte, že rok 2018 je vyhlášen jako Český vesmírný rok? Koukněte na web CZECH SPACE YEAR a dozvíte se víc!


MASS (Motivate and Attract Students to Science)

Podle řady výzkumů mladí lidé dlouhodobě ztrácejí zájem o přírodní vědy a technické obory (tzv. STEM obory). Máte takový problém i u Vás ve škole?

Nejste sami, v projektu MASS (Motivate and Attract Students to Science) toto téma řešili učitelé a GLOBE koordinátoři z osmi evropských zemí celé 3 roky. Česká republika tento výjimečný mezinárodní projekt vedla. Na projektu spolupracovali kromě České republiky také GLOBE učitelé a koordinátoři z Polska, Německa, Kypru, Řecka, Holandska, Lotyšska a Estonska.

Zabývali jsme se třemi tématy: Věda pro „digitální“ generaci - http://www.mass4education.eu/tutorial-cz, Badatelství pro nejmenší a Jak motivovat nejslabší žáky. Vytvořili jsme společně metodiky, aktivity i ucelené lekce, které jsou zpracované jednoduše a názorně, věříme, že je může využít opravdu každý učitel!

Všechny materiály můžete zdarma získat na webu projektu http://mass4education.eu/, a to hned v 9 jazycích!
Přejeme, ať Vám ve škole materiály dobře slouží.


SMAP - měření půdní vlhkosti

Vědci sbírají  údaje o půdní vlhkosti z celého světa. Vlastní měření je jednoduché - vzorek půdy odeberete, zvážíte, vysušíte a znovu zvážíte. Tak proč se nepřipojíte i vy? K čemu vědci data potřebují? Co už zjistili?
Více informací o kampani.


GLOBE at Night

Vždy v týdnu kolem novu sledujeme světelné znečištění noční oblohy pozorováním hvězd. Pozorujeme vybrané souhvězdí a porovnáváme množství viditelných hvězd s připravenou škálou. Kampaň je otevřená všem na www.globeatnight.org


 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!