Kampaně a projekty

Chybí vám mezinárodní rozměr? Zde naleznete kampaně a projekty, do nichž se můžete během roku zapojit a třeba i navázat mezinárodní spolupráci mezi školami.


Evropská fenologická kampaň 

Je součástí letošnímu tématu roku. Od letošního září můžete spolu s dalšími Evropskými školami zkoumat šest druhů stromů (buk, dub, bříza, líska, lípa, divoká třešeň). Díky Aplikace GrowApp (která je volně ke stažení a k volnému užívání) a webu můžete sledovat výsledky zkoumání ostatních škol v oblasti Evropy a Eurasie. Návod na práci s aplikací v češtině naleznete zde.

Výzkum je zajímavý právě díky zcela nové mobilní aplikaci umožňující on-line zaznamenávání změn v přírodě, ukládání fotografií a vytváření videí. Aplikace je zároveň propojena s mapou zobrazující nejen výsledky pozorování, ale také povrchovou teplotu, informace o počátku vegetační sezóny a vývoji vegetace. Cílem kampaně je také usnadnění výměny zkušeností a navázání kontaktů mezi školami v celém regionu Evropy a Eurasie.

Pro bližší informace o kampani se podívejte na toto video:

- ve videu je potřeba zapnout české titulky v pravé dolní části videa (klikněte na ozubené kolečko "nastavení" a titulky si zapněte - vyberte jazyk čeština).
V případě, že titulky po nastavení nevidíte dobře, je nutné znovu kliknout na ozubené kolečko, rozbalí se Vám menu nastavení, klikněte na čeština - poté se vám rozbalí další menu, kde kliněte na možnosti a nastavte si velikost písma, barvu písma, průhlednost atd.

Jaro 2018 - Zapojte se taky!

Jaro se blíží a s ním se pomalu začíná probouzet příroda. Pojďte spolu s námi vysledovat ten pravidelně se opakující a přesto neopakovatelný okamžik, kdy se po zimě probudí stromy ve vašem okolí! GLOBE protokoly vám v tom pomůžou.

Svá pozorování můžete provádět samostatně nebo se v případě zájmu spojit s dalšími školami v Evropě.

V Evropské fenologické kampani bude od teď do května postupně vyhlašováno 5 úkolů:

1. Můj strom

2. Pohled na pupeny

3. První listy

4. Moje data + Průvodce nahráváním dat do databáze

5. Zelená škála

6. Překvapení (dobrovolné)

Zapojte se a dejte nám o svých pozorováních vědět i na globe@terezanet.cz!


MASS (Motivate and Attract Students to Science)

Podle řady výzkumů mladí lidé dlouhodobě ztrácejí zájem o přírodní vědy a technické obory (tzv. STEM obory). Máte takový problém i u Vás ve škole? Nejste sami,
v projektu MASS (Motivate and Attract Students to Science) toto téma řešili učitelé a GLOBE koordinátoři z osmi evropských zemí celé 3 roky. Česká republika tento výjimečný mezinárodní projekt vedla. Na projektu spolupracovali kromě České republiky také GLOBE učitelé a koordinátoři z Polska, Německa, Kypru, Řecka, Holandska, Lotyšska a Estonska.

Vytvořili jsme společně metodiky, aktivity i ucelené lekce, které jsou zpracované jednoduše a názorně, věříme, že je může využít opravdu každý učitel!

Zabývali jsme se třemi tématy: Věda pro „digitální“ generaci - http://www.mass4education.eu/tutorial-cz, Badatelství pro nejmenší a Jak motivovat nejslabší žáky.

Všechny materiály můžete zdarma získat na webu projektu http://mass4education.eu/, a to hned v 9 jazycích, což se zvláště vyplatí, pokud máte ve třídě cizince. Určitě ocení zadání v rodném jazyce. Využijte toho, přejeme Vám, ať Vám ve škole materiály dobře slouží.


Aerosoly v Evropě 

Kampaň skončila na podzim roku 2016. 

Aerosoly jsou malé pevné nebo kapalné částice rozptýlené v atmosféře. Ovlivňují, kolik slunečního záření dopadne na zem. Sluneční záření přímo odrážejí do vesmíru i ho absorbují, a proto mají důležitou roli při studiu klimatických změn. Ale navíc jejich zvýšený výskyt zhoršuje zdravotní stav lidí i dalších organismů, např. způsobují problémy dýchací soustavy.Vědci zkoumají jejich působení a hledají odpovědi na otázky:  Jak člověk ovlivňuje koncentraci aerosolů v atmosféře?  Jaká je souvislost mezi znečištěním ovzduší a aerosoly? Jak souvisí aerosoly s počasím či podnebím? Podívejte se i na návrh dalších výzkumných otázek na webu mezinárodní kampaně.
Veškeré informaci ke kampani.
Zhlédněte se žáky motivační video, jak vědecký tým kalibroval sluneční fotometry pro aerosolovou kampaň na ostrově Izaña (2400 m n. m.) - video zde. Chcete být také součástí této prestižní věděcké kampaně? 
Napište nám na globe@terezanet.cz nebo zavolejte a informujte se na možnost zapůjčení slunečního fotometru Calitoo. 


SMAP - měření půdní vlhkosti

Vědci sbírají  údaje o půdní vlhkosti z celého světa. Vlastní měření je jednoduché - vzorek půdy odeberete, zvážíte, vysušíte a znovu zvážíte. Tak proč se nepřipojíte i vy? K čemu vědci data potřebují? Co už zjistili?
Více informací o kampani.


GLOBE at Night

Vždy v týdnu kolem novu sledujeme světelné znečištění noční oblohy pozorováním hvězd. Pozorujeme vybrané souhvězdí a porovnáváme množství viditelných hvězd s připravenou škálou. Kampaň je otevřená všem na www.globeatnight.org

 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!