Kampaně a projekty

Chybí vám mezinárodní rozměr? Zde naleznete kampaně a projekty, do nichž se můžete během roku zapojit a třeba i navázat mezinárodní spolupráci mezi školami.


Stromy jsou krásné! aneb Jarní fenologická kampaň 2019

Zvolte si svůj strom a pozorujte jak se proměňuje od pupenů až po rostoucí listy. Změřená data pak můžete vložit přímo do databáze na globe.gov!

Jak?

Vyberte si jeden ze sedmi druhů stromů – líska, fíkovník, třešeň, lípa, dub, bříza, buk a sledujte jeho proměny během jara.

Chcete se zapojit? Registrujte se a získejte aktivity pro studenty, inspiraci a možnost procvičit angličtinu s parťáky ze zahraničí!

Nejpozději však do 28. února!​

REGISTRUJTE SE

A co dál?

  • Nafoťte svůj strom s  s pomocí aplikace GrowApp a vytvořte časosběrné video

  • Podělte se o své výsledky, fotky a videa s ostatními školami na diskusním fóru kampaně

  • Využijte příležitosti zapojit se do School Collaboration group a spojte se s partnersou školou ze zahraničí! Diskutujte, sdílejte a trénujte angličtinu.

  • Inspirujte se badatelskými aktivitami od ostatních!​

 

Aktivity pro studenty:

1. Aktivita - Můj strom

2. Aktivita – Sledujte pupeny

3. Aktivita – První listy

4. Aktivita – Moje data a návod Jak nahrát data do databáze GLOBE

5. Aktivita – Zelená škála​

Chcete spolupracovat se zahraniční partnerskou školu?​

Připojte se k 2019 Spring Collaboration group

Stačí v registračním formuláři zaškrtnout kolonku potvrzující zájem o Spring Collaboration group a my pro Vás partnerskou školu najdeme. ​Mimo sdílení výseldů svých pozorování a jejich porovnání, si Vaši studenti procvičí angličtinu s dětmi ze zahraničních škol.

S vaší partnerskou školou si můžete vyměňovat data z měření, spojit se na Skypu a společně sdílet a diskutovat badatelské projekty!

A co víc, naplánujte společný projekt!

 

Více informací naleznete na oficiálním webu kampaně, kde se můžete inspirovat příběhy úspěšných českých i zahraničních škol. 
Chcete poradit? Neváhejte a obraťte se na koordinátorku kampaně Lenku Kleger - lenka.kleger@terezanet.cz.

 

 


ESERO - European Space Education Resources Office​

(Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury)

Mezinárodní program GLOBE je spojen především s NASA. Ale i v Evropě máme vesmírnou agenturu (ESA – European Space Agency), která se kromě hlavní odborné činnosti věnuje i vzdělávání. V patnácti evropských zemích zajišťuje vzdělávací činnost právě projekt ESERO.

Posláním ESERO je využití témat vesmíru k motivování žáků pro studium technických a přírodovědných předmětů. Výukové programy pro žáky, praktické projekty, do kterých se mohou zapojit, i akreditované kurzy pro učitele jsou sdíleny napříč Evropou. V České republice ESERO realizuje SCIENCE IN s.r.o. ve spolupráci s dalšími vzdělávacími a vědeckými institucemi, kterými jsou:

  • Univerzita Karlova,
  • Astronomický ústav AV ČR v.v.i.,
  • České vysoké učení technické v Praze,
  • Univerzita Palackého v Olomouci,
  • iQLandia o.p.s.                 
  • a Vzdělávací centrum TEREZA

Projekt ESERO je založen na partnerství a spolupráci, stejně jako hlavní vesmírné mise.

Hledáte praktická témata a návody na bádání s žáky s tematikou vesmíru? Pak určitě navštivte web www.esero.scientica.cz. Najdete zde tipy pro badatelské hodiny, projektové dny i dlouhodobější projekty, zapojit se můžete do mezinárodních misí nebo soutěží.

Víte, že rok 2018 je vyhlášen jako Český vesmírný rok? Koukněte na web CZECH SPACE YEAR a dozvíte se víc!


MASS (Motivate and Attract Students to Science)

Podle řady výzkumů mladí lidé dlouhodobě ztrácejí zájem o přírodní vědy a technické obory (tzv. STEM obory). Máte takový problém i u Vás ve škole?

Nejste sami, v projektu MASS (Motivate and Attract Students to Science) toto téma řešili učitelé a GLOBE koordinátoři z osmi evropských zemí celé 3 roky. Česká republika tento výjimečný mezinárodní projekt vedla. Na projektu spolupracovali kromě České republiky také GLOBE učitelé a koordinátoři z Polska, Německa, Kypru, Řecka, Holandska, Lotyšska a Estonska.

Zabývali jsme se třemi tématy: Věda pro „digitální“ generaci - http://www.mass4education.eu/tutorial-cz, Badatelství pro nejmenší a Jak motivovat nejslabší žáky. Vytvořili jsme společně metodiky, aktivity i ucelené lekce, které jsou zpracované jednoduše a názorně, věříme, že je může využít opravdu každý učitel!

Všechny materiály můžete zdarma získat na webu projektu http://mass4education.eu/, a to hned v 9 jazycích!
Přejeme, ať Vám ve škole materiály dobře slouží.


SMAP - měření půdní vlhkosti

Vědci sbírají  údaje o půdní vlhkosti z celého světa. Vlastní měření je jednoduché - vzorek půdy odeberete, zvážíte, vysušíte a znovu zvážíte. Tak proč se nepřipojíte i vy? K čemu vědci data potřebují? Co už zjistili?
Více informací o kampani.


GLOBE at Night

Vždy v týdnu kolem novu sledujeme světelné znečištění noční oblohy pozorováním hvězd. Pozorujeme vybrané souhvězdí a porovnáváme množství viditelných hvězd s připravenou škálou. Kampaň je otevřená všem na www.globeatnight.org


 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!