Devatenácté GLOBE Games v roce 2016 skončily. S jakými zážitky a zkušenostmi žáci a učitelé odjížděli? A kam vyrazíme na dvacáté GLOBE Games příští rok?
Zhlédněte reportáž o GLOBE Games, kterou odvysílala moravskoslezská regionální televize POLAR.
Letos se této čtyřdenní akce zůčastilo na 250 žáků, učitelů a vědců z celé ČR i několika dalších Evropských zemí (Norsko, Lotyšsko, Polsko, Slovensko a Chorvatsko). Akci organizovalo vzdělávací centrum TEREZA v úzké spolupráci se dvěmi vynikajícími místními GLOBE školami - ZŠ a MŠ Dělnická a SPŠ Karviná.
Badatelskou konferenci žáků letos zahájil prostřednictvím video zdravice sám ředitel programu GLOBE dr. Tony Murphy, který žákům popsal svou cestu k vědě a programu GLOBE a také jmenovitě poděkoval GLOBE koordinátorům ze spoluorganizujících Karvinských škol Janě Divišové a Mariánovi Divišovi za jejich práci a nasazení během GLOBE Games.
Na Badatelské konferenci se každý rok sjíždějí týmy žáků prezentovat své školní GLOBE projekty, na kterých během roku pracují. Letos se na konferenci sešlo na 30 projektů z České Republiky a 7 týmů (nepočítáme-li Slovensko) přijelo prezentovat své projekty ze zahraničí. Zvláštností byly týmy z Norska a Chorvatska, které přijely představit výsledky svého mezinárodního výzkumného projektu zaměřeného na měření aerosolů v atmosféře. Početnou Norskou reprezentaci doprovázel také národní koordinátor programu GLOBE v Norsku, pan Karl Torstein Hetland. "Aerosoly v Norsku nejsou tak velký problém jako v České republice. Aerosoly se však podílejí na změně klimatu, proto spolupracujeme s různými zeměmi a připadá nám smysluplné být součástí toho," prozradil Karl Hetland žákům, kteří na GLOBE Games byli v roli novinářů.
Po prezentacích bylo pro účastníky ve spolupráci s vědci z Vědecké rady GLOBE a místní SPŠ Karviná připraveno 12 dílen s odborníky, během nichž si žáci vyzkoušeli pokročilé badatelské experimenty a práci s nejrůznějšími specializovanými přístroji.
Badatelskou konferenci žáků následující den v sobotu 4.6. tradičně doplňovala Terénní hra a Festival pro veřejnost.
Terénní hra se letos odehrávala v bezprostředním okolí dolu Darkov, v krajině historicky silně poznamenané těžbou černého uhlí, a která poslední léta prochází náročnou revitalizací. Týmům Gloubáků se tak poštěstilo zkoumat krajinu, která vzbuzuje mnoho badatelských otázek: Jde o krajinu kulturní nebo o novodobou divočinu? Odkud se vzaly zkamenělé organismy otisklé do horniny navezené hlušiny? Co žije v místním potoce a je tzv. Darkovské moře opravdu moře?
"Všechno jsme vyřešili a dobře se pobavili. A můj největší zážitek? - Když jsem se učila vyslovovat jméno polského kamaráda," shrnula své dojmy z terénní hry jedna z účastnic.
V sobotu odpoledne se dokoulela tři a půl metru velká nafukovací zeměkoule, která je symbolem programu GLOBE v ČR, od ZŠ a MŠ Dělnická až na Masarykovo náměstí v Karviné, kde probíhala poslední část akce - festival pro veřejnost, letos zvaný Badatelský jarmark.
Zde si žáci jako každý rok připravili pro veřejnost výběr toho nejlepšího z programu GLOBE na svých školách. A že se bylo na co dívat a o čem bádat - masožravé rostliny, raci nebo ukázka přístoje na měření prachových částic PM10, to vše zaujalo malé i velké účastníky jarmarku.
Na závěr organizátoři odtajnili spolupořadatele GLOBE Games v příštím roce. Takže pokud to ještě nevíte, v pořadí již dvacáté GLOBE Games v roce 2017 se budou konat 11.-13. května 2017 v Moravských Budějovicích ve spolupráci s další úžasnou GLOBE školou - ZŠ T.G. Masaryka Moravské Budějovice. A již dnes organizátoři slibují - máte se na co těšit! :-)
Zhlédněte reportáž o letošních GLOBE Games od moravskoslezské regionální televize POLAR.
Děkujeme všem partnerům a podporovatelům 19. GLOBE Games v roce 2016.