Narozeninové GLOBE Games

Jak nejlépe oslavit 20 let programu GLOBE? No přece na GLOBE Games v Praze!

Narozeninové GLOBE Games

Dvacáté narozeniny programu GLOBE jsme oslavili na tradičně netradičních GLOBE Games. Akce se letos pořádala již po osmnácté, a to ve spolupráci se Základní školou Kunratice v Praze od 28. do 31. května.

Od vzniku mezinárodního programu GLOBE letos na den Země uběhlo rovných dvacet let. Každoroční setkání GLOBE studentů, učitelů a vědců si toto jubileum nemohlo nechat ujít a připomnělo jej s velkou slávou. Vždyť na GLOBE Games do Prahy přijelo téměř třicet českých škol, další dvě dorazily ze slovenského Svitu, dvě z polského Řešova a Německo vyslalo studenty z Paderbornu a z Kolína nad Rýnem. Zahraniční zastoupení podpořila také německá koordinátorka Anna Heyne-Mudrich a nizozemský koordinátor Matthijs Begheyn. Americké ústředí zastoupil Gary Randolph – a byl to právě on, kdo se před dvaceti lety výrazně zasloužil o zavedení programu GLOBE také do České republiky.

A jak jsme slavili? Velkolepý začátek provázelo koulení více než třímetrové zeměkoule středem historické části Prahy. Ze Staroměstského náměstí všichni příchozí i kolemjdoucí několika kličkami a v rytmu kapely Schlauchband dorazili až na Václavské náměstí. Oficiálně jsme program zahájili v kině Lucerna za účasti kulturní atašé velvyslanectví USA v Praze, které akci zaštítilo a finančně podpořilo, paní Sherry Keneson-Hallové. Vystoupili také Vít Beran, ředitel pořádající školy v Kunraticích, a ředitel sdružení TEREZA Petr Daniš. Na veselé a místy krušné začátky GLOBE měření pak zavzpomínali Gary Randolph, dlouholetý učitel Bronislav Králíček ze ZŠ Pomezí i Dana Votápková, dřívější koordinátorka českého GLOBE programu. Její ukázka tehdejší GPS o velikosti krabice od zimních bot pobavila nejen majitele chytrých telefonů.

Druhý den přinesl Show – prezentaci výzkumných projektů všech zúčastněných GLOBE škol. Jejich týmy nejdříve představily, čemu se jejich škola věnovala v uplynulém roce, následně odpovídaly na otázky dalších týmů i odborníků, od nichž výzkumníci dostanou také zpětnou vazbu. Následný sparing si měl za cíl projekty prodiskutovat a zamyslet se nad nimi. „Tohle bylo něco nového, a asi proto se mi to tak moc líbilo. Zavzpomínala a uvědomila jsem si, co vlastně děláme pro naši planetu…,“ říká jedna ze studentek. Školy mohly prezentovat své aktivity také v rámci Marketu, neboli poster session, v prostorách ZŠ Kunratice. Nové poznatky a zkušenosti studenti získávali na desítce workshopů vedených vědci a odborníky z výzkumných ústavů a vysokých škol.

Sobota se těšila oblíbené terénní hře. Tentokrát se nesla v duchu rozkrývání tajemství zaniklé civilizace na místě dnešního Kunratického lesa. V něm se dosud potulovaly uvězněné duše, které mohly studentské týmy osvobodit plněním nesnadných úkolů. Osm stanovišť osvoboditelé našli až sestavením nalezených útržků staré mapy. Postupně přicházeli na indicie, které vedly k rozluštění tajemství zániku. „Hru bych popsala jako velmi naučnou. Výlet loďkou, vzorky vody a půdy – každý si vyzkoušel něco nového,“ popisuje gloubačka. Odpoledne už patřilo všem školám, které si přivezly rekvizity pro své stánky. V rámci veřejnosti přístupného Festivalu se mohli návštěvníci dozvědět spoustu zajímavostí ze světa vědy, ale také si mohli nakoupit suvenýry a poslechnout živou hudbu například v podání kytarového dua LeDva či skupiny Crazy Cool. Po slavnostním zakončení a předání všech darů měl zaručeně největší úspěch koncert zpěváka Sebastiana.

Nedělní programy už byly spíše v režii jednotlivých škol, které se buď vydaly na zajímavá místa v Praze nebo přímo domů. Ať už tak či onak, zábavy bylo spoustu a kdo si GLOBE Games přijel do Kunratic užít, určitě neodjížděl zklamaný. Podobně hodnotí letošní akci také jeden z hlavních pořadatelů Jan Blažek:

Spolu s hostící ZŠ Kunratice jsme letos připravili hodně našlapaný program. Obdivuji všechny účastníky, s jakou chutí a nadšením se ho zhostili. Také projekty žáků nás nadchly. Jejich úroveň se každým rokem zvyšuje. Skvělé projekty, dobře naladění účastníci a nadšení žáci – to vše nás v TEREZE moc nabilo do další práce. Děkuji :-)

Na závěr snad jen odpověď na tradiční otázku – a kde budou GLOBE Games příště? To napoví píseň...

Vloženo Od
Tags: GLOBE games