Třešně letos dozrávají díky chladnějšímu jaru později, nadšení badatelé si ale svoji třešničku na dortu užili už 25. a 26. května na Badatelské konferenci, která proběhla na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
„Na začátku byl ježek. Nápad, hozený do diskuse. A nakonec se z toho vyklubala otázka, která nás zavedla do nočních lesů. Svému strachu jsme čelili, abychom zjistili, jaká je souvislost mezi množstvím volně žijících zvířat a množstvím světelného smogu.“ (anotace projektu týmu ze ZŠ Dobromysl)
Projekty všech 36 žákovských týmů, které se zúčastnily letošní konference, začínaly jedinou otázkou. Jako správní badatelé žáci vytvořili hypotézy, které následně oveřili a na konferenci konečně představili výsledky své práce. A o čem se letos bádálo? O mikroplastech ve vodě, biodiverzitě v okolí školy, nebo vlivu radioaktivního a světelného znečištění na živé organismy. A mnoho dalších! Anotaci všech projektů si můžete stáhnout ZDE.
„Jak je to možné, že stejné rostliny mají různé barvy listů?", kladli si otázku například žáci ze SOŠ Svit, kteří ve svém projektu zkoumali vliv světla na barvy listů rostlin. Žáci ze ZŠ Otrokovice zase názorně předvedli, jak z listů extrahovali chlorofyl. A na co všechno se s ním dá malovat.
Badatelé si odpoledne oddechli na Tržišti projektů, kde se mohli podrobně seznámit s projekty ostatních, diskutovat a síťovat.
Nejlepší okamžiky tržiště si můžete prohlédnout ZDE.
Druhý den konference se žáci i učitelé zúčastnili workshopů s odborníky na životní prostředí. Vyzkoušeli si sestavit předpověď počasí, zkoumali teplotní odolnost rostlin, nebo objevili, jak voda cestuje v krajině. Někteří z nich se dokonce stali architekty na workshopu v Muzeu v Říčanech a navrhovali město budoucnosti, které bude udržitelnější, zelenější a pro všechny.
Všem prezentujícím týmům děkujeme za aktivní účast, přejeme fajn prázdniny a těšíme se na další badatelské setkání!