Čí je to bobek? Jak asi chutnají pupeny? Přiláká pípání plyšových ptáků jejich živé předlohy? Dá se přes hrabanku přefiltrovat špinavá voda? Jak vytáhnout ven do lesa i druhostupňového matikáře?
Bádání nejen o těchto, ale o spoustě dalších otázek představili na společném webináři programu GLOBE a Les ve škole zkušení učitelé, kteří běžně učí své žáky v lese. Máte pocit, že les musí být opravdu velký les? Zdá se vám, že to u vás nejde či stále váháte, jak začít? Nebo si na bádání s žáky zatím netroufáte? Nevíte jak? Doporučujeme pustit si záznam webináře, určitě naláká k bádání venku i vás a přinese spoustu inspirace.
Uvidíte a uslyšíte tipy na bádání s žáky od prvních tříd až po studenty gymnázia, ve škole i při distanční výuce. Poznávání listů a jehlic stromů, pozorování ptáků, sledování stop v blátě i ve sněhu, zkoumání zvířecích obydlí i bezobratlých v půdě, vyhodnocování jak souvisí naměřená teplota vzduchu s rašením pupenů nebo rozkvétáním jarních bylin v lese. A ke všemu tomu i odkazy, kde najít popsané metodiky i s pracovním listem. Co musíte udělat vy? Jen vyrazit se svými žáky do lesa nebo k nejbližšímu stromu.
A proč bádat? Bádání rozvíjí zvídavost, spolupráci, kritické myšlení a práci se zdroji informací, samostatnost. Tyto dovednosti se určitě budou hodit ve škole i v životě všem žákům, ne jen budoucím vědcům.
Tak neváhejte a pojďte bádat do lesa!
Moc děkujeme za spolupráci všem učitelům, kteří na webináři představili své bádání:
Andree Tláskalové ze ZŠ Zbiroh
Markétě Vokurkové a Honzovi Mazůrkovi ze ZŠ Kunratice
Mileně Bendové ze ZŠ Kapitána Jaroše z Třebíče
Martě Chludilové ze ZŠ Dubňany
Hance Grundové a Hance Krauterové z Gymnázia Česká Třebová
Lence Lipanské ze ZŠ Třebotov
Líbí se vám s námi? Zapojte se do našich programů! Nabízíme Vám nejen metodické materiály a podporu, ale i zapojení do komunity učitelů, kteří jsou aktivní, pozitivní, otevření, chtějí rozvíjet sebe i své žáky. Sdílí, učí se a podporují navzájem. Těšíme se na Vás v programu GLOBE a LES ve škole.