Podzimní metodické novinky

Podzim nás zásobuje pestrou paletou barev, chutnými plody a hromadou listí a my sypeme nové metodické materiály a lekce z rukávu…

Podzimní metodické novinky

Zkoumejte Zemi z výšky!

Dálkový průzkum Země - zbrusu nová část kapitoly Vegetační pokryv se při prvním vydání manuálu GLOBE nedostala do tisku. Při rozšiřování a doplňování jsme ji oprášili a aktualizovali, abyste mohli při zkoumání svého pixelu a krajiny v okolí školy využít nový rozměr – pohled z výšky. Díky rozsáhlým archivům volně dostupných leteckých a satelitních snímků můžete zmapovat současnost i historický vývoj vaší studijní oblasti a podívat se, jak vypadala krajina před 60 lety nebo například v roce narození vašich žáků. S využitím úloh a pracovních listů se vám určitě podaří vybádat něco zajímavého, možná i objasnit nějakou místní záhadu. Díky stručnému teoretickému základu nahlédnete pod pokličku principu satelitního snímkování a součástí je i seznam online zdrojů, odkud můžete získat satelitní snímky přímo pro vaše okolí.

Nová metodika již v těchto dnech míří na všechny zapojené školy v tištěné verzi. Lze si ji také stáhnout společně s pracovními listy. Najdete umístěné pod kapitolou Vegetační pokryv Země. Na stejném místě také najdete odkaz na zásobník cvičných satelitních snímků, který budeme nadále rozšiřovat. 

Pokud se chystáte DPZ vyzkoušet a s dostatečným předstihem nám o tom dáte vědět globe@terezanet.cz, můžeme Vám vytvořit podklady na míru – letecké snímky přímo pro Vaše město. Budeme moc rádi, když nám napíšete, jak se Vám s DPZ pracovalo.

 

Jak na vrtochy počasí a jejich anglické překlady?

V kapitole meteorologie se pro vás objevila nová záložka s překlady běžných meteorologických jevů do angličtiny, která může pomoci při zadávání dat na mezinárodní server.

 

Bádají i středoškoláci? Odpověď zní ANO.

Projekt 3V - Vědě a Výzkumu Vstříc probíhal již v letech 2009 – 2011, ale metodické materiály zaměřené na badatelsky orientovanou výuku, které vznikly ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK, Českou zemědělskou univerzitou a pedagogy středních škol, jsou stále aktuální.  Úlohy byly ověřeny na 8 pilotních středních školách a v rámci projektu vznikl i e-learningový kurz. Materiály naleznete ke stažení zde.

 

Novinky v záložce badatelství

Kdo již dlouho nenavštívil náš zásobník lekcí v záložce badatelství, tak bude velmi mile překvapen! Jako houby po dešti nám zde vyrašilo 8 nových lekcí rozličných témat od pedologie, přes zdravé stravování až po anatomii hmyzu. Přejeme Vám i Vašim studentům krásné badatelské zážitky.

Vloženo Od
Tags: GLOBE u nás