Článek reportérů PULCHRA ze ZŠ Šlapanice
Žákům z PULCHRA týmu ZŠ Šlapanice vadilo, že ptáci jsou často zraněni nebo dokonce umírají v důsledku kolize se skleněnými povrchy na školním pavilonu. S tím to ale neskončilo, žáci se rozhodli problém vyřešit a vymysleli projekt Ptačí perspektiva. Jaké konkrétní kroky podnikli a jak chtějí tyto „smrtící pasti" proměnit v bezpečné prostředí pro ptáky? Dozvíte se to z jejich článku.
Jako důležité téma pro letošní rok jsme si vybrali ochranu ptačích druhů ve Šlapanicích. Napadlo nás to při pohledu na nový školní pavilon, kterému stejně jako mnoha dalším dnešním moderním budovám nechybí obrovské skleněné plochy.
Tyto skleněné plochy jsou bohužel často smrtící pastí pro ptáky, protože je nevidí a často si při nárazu do nich vážně poraní nebo je to může i usmrtit. Přemýšleli jsme proto, jak zlepšit prostředí v okolí naší školy, aby se tu dařilo i našim opeřeným přátelům.
Na podzim a v zimě se nám podařilo v okolí školy umístit několik krmítek pro ptáky a zmapovat nebezpečné skleněné plochy na budově školy. Také jsme pozorovali a zaznamenávali, jaké druhy ptáků se tu nejčastěji objevují.
Abychom lépe porozuměli tomu, co potřebují, zkoumali jsme v rámci kroužku stavbu jejich těla a vyhledávali na internetu informace k tomu, kde žijí a čím se živí. Vytvořili jsme pak jednoduché informační cedule s doporučením, čím ptáky nejlépe v zimě přikrmovat a také jsme přidali pár cedulí, kde jsou obrázky nejčastějších druhů, které tu žijí.
Abychom informace, které jsme zjistili, šířili dál, založili jsme také účty na sociálních sítích (Instagram, Youtube, Google). Sem plánujeme v budoucnu umísťovat fotky a videa z kroužku.
Také chceme během jara a léta vyvěsit v okolí školy ptačí budky a pozorovat, jak se zde ptáci postupně zabydlují. K pozorování využijeme fotopast, ze které pak použijeme záznamy k vytvoření krátkého videa. Abychom zabránili zbytečným poraněním a smrti ptáků, polepíme nejnebezpečnější skleněné plochy na novém pavilonu UV nálepkami, které ptáci dobře vidí a mohou se pak oknům bezpečně vyhnout.
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCZ5nwOxiBFw3pVd8YlLJhFg
Instagram: https://instagram.com/zptaciperspektivy_?utm_medium=copy_link
Autory článku jsou PULCHRA reportéři ze ZŠ Šlapanice
ZŠ Šlapanice je zapojena do mezinárodního projektu PULCHRA. V tomto projektu spolu více než 50 škol z 10 evropských zemí zkoumá městské prostředí a proměňuje ho k lepšímu. Přečtěte si více o projektu PULCHRA na českém webu GLOBE nebo na mezinárodním webu PULCHRA.