SMAP - celosvětové měření půdní vlhkosti

Zapojte se do měření půdní vlhkosti v rámci satelitní mise organizované NASA!

SMAP - celosvětové měření půdní vlhkosti

Poslední lednový týden roku 2015 byla vypuštěna na oběžnou dráhu Země družice, která v pravidelných intervalech snímá povrch Země a měří půdní vlhkost. Naměřená data následně zpracovává a vyhodnocuje v podobě globálních modelů/map půdní vlhkosti. 

Cílem mise SMAP (Soil Moisture Active Passive Satellite Mission), tedy mise na měření půdní vlhkosti z vesmíru, je zlepšit naše znalosti životního prostředí, zpřesnit modely předpovědí počasí i dlouhodobých změn klimatu. Získaná data naleznou bohaté uplatnění ve vědě, zemědělství i ochraně životního prostředí. 

Následujcí video vám odhalí více o misi SMAP, i o tom, jak se stát jedním z partnerů:


Staňte se partnery SMAP - zapojte svoji školu!


Odborníci se shodují na tom, že je velmi důležité ověřovat družicové modely pomocí terénních měření. Zapojte se i vy! Protokoly jsou pouze v angličtině. Samotné měření je však velmi jednoduché. Nebudete-li si s čímkoli vědět rady, obraťte se na nás - globe@terezanet.cz .
 

Pro vaše měření jsou klíčové následujcící tři dokumenty:


  1. Data o půdní vlhkosti sbírejte za pomoci protokolů -  Váhové a objemové měření půdní vlhkosti (Gravimetric and Volumetric Soil Moisture Protocols). 
  2. K odebírání neporušených půdních vzorků můžete využít pomůcky od Sdružení TEREZA a dále speciálně vytvořený pracovní list SMAP Odběr a laboratorní analýza půdního vzorku (SMAP Block Pattern Soil Moisture Protocol). 
  3. Pro odesílání získaných dat slouží následující zápisový arch SMAP Block Pattern data sheet.

Jak budete pracovat?


Gravimetrické měření půdní vlhkosti je běžná terénní metoda stanovení množství vody v půdě. Terénní měření GLOBE škol poskytnou data, která budou sloužit k ověřování toho, do jaké míry je odhad vlhkosti získaný z družice přesný. Čím více terénních měření budou mít vědci k dispozici, tím přesnější budou modely půdní vlhkosti v rámci globálního systému. Více informací hledejte na www.globe.gov nebo na stránkách NASA.

Podívejte se na podrobnější video o tom, jak funguje mise SMAP:


Vloženo Od
Tags: Mezinárodně