… a za svou pracovitost jsou občas odměněni zásadními objevy. Přejeme i vám všem, kromě radostného vánočního objevování dárků pod stromečkem, aby i vaše nápady a objevy našly uplatnění! ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2015 S GLOBEM!
Angličtí chemici William Wollaston a Smithson Tennant si v roce 1800 pořídili skutečně originální vánoční dárek. Od jednoho londýnského obchodníka koupili asi 170 kilogramů platiny pocházející ze španělských kolonií v Jižní Americe. Tehdy už se vědělo, že přírodní platina obsahuje malé množství nečistot. Oba vědci se pustili do analýzy těchto příměsí. A byl to hodně plodný výzkum! Wollaston díky němu objevil prvky palladium (v roce 1802) a rhodium (v roce 1804). Nezahálel ani Tennant, který roku 1803 objevil další dva prvky ze skupiny platinových kovů – osmium a iridium.
I česká věda má svůj štědrovečerní příběh. Chemika Otto Wichterleho asi znáte jako vynálezce prvních prakticky použitelných měkkých kontaktních čoček. Ty se vyrábějí ze speciálních polymerů dobře přijímajících vodu. Před Vánoci roku 1961 se ovšem Otto Wichterle rozhodl otestovat netradiční nápad. Šlo by čočky odlévat v rotujících skleněných mističkách? Odstředivá síla by přece mohla vytvořit dokonalý vypouklý tvar! Pan profesor vzal dětskou technickou stavebnici Merkur, doplnil ji o pár dalších součástek a zkonstruoval jednoduchý „stroj na čočky“.
Chystáte se o Vánocích někam jet? Ať už vyrazíte na hory, nebo za vánoční atmosférou některého evropského velkoměsta, těžko překonáte „výlet“ tří Američanů z roku 1968. Dvacátého prvního prosince tohoto roku totiž odstartovala z floridského mysu Canaveral vesmírná mise Apollo 8, součást amerického programu letů na Měsíc. Úkolem posádky ve složení Frank Borman, Jim Lovell a William Anders bylo dostat se k našemu vesmírnému souputníkovi, několikrát ho obletět a vrátit se na Zemi. Na Štědrý den 1968 dorazilo Apollo 8 k Měsíci a přešlo na oběžnou dráhu kolem něj. Tři američtí astronauti se tak stali prvními lidmi v historii, kteří obletěli Měsíc a na vlastní oči spatřili jeho odvrácenou stranu, jež není vidět ze Země. Celá kosmická výprava skončila 27. prosince, kdy modul s posádkou přistál ve vodách Tichého oceánu. Úspěch mise byl klíčovým krokem v programu Apollo a připravil cestu k přistání člověka na Měsíci v červenci 1969.
O dalších vánočních objevech si můžete přečíst tady.
Zobrazit web