Vysadit 600 stromů během jediného dne?

Když se zapojí celá škola, tak to jde!

Vysadit 600 stromů během jediného dne?

U základní školy v Třebotově už přes měsíc roste nový lesík. Zvyšuje biodiverzitu, zachytává vodu, zabraňuje erozi. Až vyroste, bude ochlazovat ovzduší a lákat ven žáky a učitele během letních veder. Bude místem odpočinku a her. 

Už nyní plní školní lesík jednu důležitou funkci: je zelenou učebnou, kde je možné dlouhodobě pozorovat, který strom jak rychle roste, jak funguje lesní ekosystém a mnoho dalších zajímavostí. V Třebotově už si chystají badatelské nápady, které budou moci využít i další školy se školním lesíkem.

Výsadbě předcházelo mnoho práce, kterou koordinovala zdejší GLOBE učitelka Lenka Lipanská. Žáci ve spolupráci s odborníky prozkoumali půdu, obohatili ji kvalitní zeminou z místní kompostárny a zmapovali původní druhy stromů v okolí školy.

Klíčovým momentem projektu byl výsadbový den. Holky a kluci ze všech třid se střídali a vysadili nakonec 600 stromů na ploše 200 m2. Kdo zrovna nesázel, mohl se zúčastnit několika dílen a vyzkoušet si například extrakci listových barviv, poznávání jedlých a jedovatých lesních plodů, nebo výrobu fyzikálních pomůcek ze dřeva.

„Vysadili jsme 600 stromů a vše jsme dělali sami, vlastníma rukama. Pomáhali jsme si, spolupracovali, někdy pracovali s úsměvem, někdy z donucení, ale nakonec jsme vše potřebné udělali.“, vzpomíná paní učitelka Lenka Lipanská.

Moc jí děkujeme za její energii vše dotahovat až do konce. Ať se školnímu lesíku daří!

Více o školním lesu do kapsy se dozvíte zde: https://www.lesveskole.cz/skolni-les-do-kapsy/

Dostali jste chuť vysadit vlastní školní lesík? Napište nám na globe@terezanet.cz a domluvíme se na možnostech.

Vloženo Od