Březen - Měníme zahradu, měníme svět

A je to tady! Nalévají se pupence, ptáci čechrají peří, žáby hledají kudy k nejbližší vodě. A na nás je, abychom vše připravili.


Pokud chceme přesázet a zasázet dřeviny, potřebujeme je pořídit a zasadit TEĎ. Dokud dřeviny ještě nemají listy, je to pro ně menší stres než později, kdybychom je sázeli olistěné. Pokud je třeba nějaké ovocné stromy prořezat, pravá chvíle je právě teď a návod najdete zde. Staré ptačí budky vyčistěte, a pokud máte nové je, na čase je zavěsit. Páni ptáci už začínají hledat, kam nastěhují své rodiny. To samé každou chvíli začnou dělat i obojživelníci, a pokud je tedy potřeba vyčistit jezírko od spadaného listí je nejvyšší čas.

Jde nám ale i o nás lidi navzájem, a tak si třeba vytvořte místa k posezení v chladivém stínu nebo naopak místo, kde si lehnete na sluníčko do rozkvetlé louky. Semínka plodin začněte vybírat a některá už můžete i vysít a předpěstovat, abyste měli později na zahradě, co ochutnat nebo z čeho si uvařit čaj.

 

Co žáci o své zahradě vybádali a co chtějí změnit, aby pomohli přírodě?

Přinášíme inspiraci ze škol, které už jsme navštívili:

 

 

 

Na ZŠ Třebotov se do Tématu roku „Zahradní BOMBA“ pustili s velkým nadšením - zahradu změřili, prolezli všechna křoví, prozkoumali, co tam žije, roste a udělali SWOT analýzu. Plánují postavit domeček pro ježky, vylepší kompost a hmyzí hotel a vytvoří suchou zídku pro ještěrky.
Do projektu se zapojil Ekotým (ZŠ Třebotov je škola GLOBE i EKOŠKOLA), ale i děti v rámci přírodopisu, výtvarné a pracovní výchovy. To, co vyzkoumali a co chtějí změnit a proč, chtějí v Třebetově představit i veřejnosti. Připravují proto s Michalem Plundrou na duben přednášku o přírodní zahradě. Součástí bude mimo jiné i semínková burza, přijeďte se podívat. 

 

 

 

 

 

 

 

 


Na ZŠ Kunratice jsme se kromě žáků kroužku GLOBE a paní učitelky Markéty Vokurkové sešli i s panem školníkem. Myslí to tu opravdu vážně. Žáci si pro nás připravili prezentaci o tom, jak na zahradě zkoumali hmyz, ptáky i rostliny. Zaujalo nás, že vyrobili škvorník, zavěsili 3 ptačí budky a pozor! objevili na školní zahradě 120 jedovatých keřů. Venku jsme pak vymysleli, kam zasadit rybíz, kam bylinky a kde bude moruše. Zkoumali jsme mrtvé dřevo (i teď, když je ještě chladno, tu byli brouci) a naplánovali jsme, jak betonové zdi pozemku obroste hloubinec tříprstý. A víte, kde v Kunraticích nové rostliny vezmou? Vytvořili tabulku na internetu a zapsali tam, co vše potřebují a rodiče se upisují, co kdo sežene. Někteří koupí bylinku, někteří strom, ale, a z toho máme největší radost, někteří se podělí o to, co jim roste na vlastní zahrádce.​

 

 

 


V Třebíči na ZŠ K. Jaroše už se zahradě věnují 2 roky, zažádali si o grant kraje Vysočina, tak to berou od podlahy  (zkuste prozkoumat, třeba i ve Vašem kraji něco takového bude). Prezentace žáků byla velmi profesionálně zpracována. Na koláčovém grafu ukázali, že na zahradě objevili 100 stromů ve 21 různých druzích, sloupcový graf zase znázorňoval výšku stromů. Každý strom zakreslili do mapy a vyfotili. Z fotek vytvořili atlas, který se teď používá ve výuce. Na zahradě mají „kubík“ dřeva a strečinkový koutek. Někteří žáci prý dokonce chtěli na zahradě udělat vodopád, ale nakonec se díky hlasování v celé škole rozhodli pro louku.

Pan zahradník už koupil i nové ovocné stromy a žáci říkali: „Příští týden na GLOBE bereme holínky a vyčistíme jezírko“. Naučili se s klinometrem a také orientovat se na mapě. Každá třída prvního stupně se tu také stará o svůj malý záhonek. No prostě zahradní BOMBA!

 

 

Jen tak dál! Těšíme se na návštěvu dalších škol a jejich zahrad,

Hanka a Michal

 

Typy a zdroje informací:

Základní informace o permakultuře a jejích principech najdete zde a také zde

Vydejte se na exkurzi do komunitních zahrad v databázi spolku KOKOZA Chci na exkurzi (Katalog v PDF)

Doporučujeme první ekologický zahradní komplex v Evropě kousek od Vídně Chci na výlet 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!