Duben - Zahrada žije

Jaro je v plném proudu. Slunce nás tahá ven a tu potřebu zabořit ruce do hlíny cítíme snad všichni. Ale možná je to jen zahradnická deformace. Co vy, zahradníci?


Zahradu je potřeba proběhnout.

Očichat. Procítit. Zkuste už teď na jaře na chvíli zout boty a projít se trávou. Ledacos se dá i ochutnat. Doplňte své podzimní pozorování v zahradě o to, co je typické pro jaro, třeba najdete další rostliny i živočichy. Kdy na zahradě najdeme více druhů? Na podzim nebo na jaře? Pokud ještě nemáte semínka v zemi, je nejvyšší čas. Papriky, rajčátka za okno. Saláty do pařeniště. Ředkvičky, mrkev, cibule na záhonky. Vhodné kombinace najdete zde. Pokud chceme mít na zahradě co ochutnat, je třeba jednat. Vyzkoušejte různé způsoby výsevů.

Jaro je časem mláďat.

Podívejte se do chytrých knih či na internet, jak se jaká zvířata o své potomky starají a co je z naší strany důležité dělat nebo nedělat, abychom jim nekomplikovali život. Například: https://www.zvirevnouzi.cz/zvireci-poradna/mladata/
Tipy, jak může škola využívat svou zahradu a jak venku učit různé předměty, najdete zde.

A zde najdete ákavý plakát shrnující 8 kroků k zahradě hrou.

Tiny Forest

V TEREZE uvažujeme o podpoře škol, abyste si mohli v budoucnu založit lesíky s ohromnou diverzitou o velikosti zhruba volejbalového hřiště (18x9m) – koukněte na video o projektu Tiny Forest.
Chtěli byste do toho jít s námi?
 Napište nám hana.svobodova@terezanet.cz a něco vymyslíme. Zkusíme vám pomoci s financováním a provedením projektu.
 

A co žáci o své zahradě zjistili a co chtějí změnit, aby pomohli přírodě?

Přinášíme inspiraci ze škol, které už jsme navštívili:​

Gymnázium J. Palacha, Mělník

Na Mělníku už bádají všichni, zahrada ale byla oříšek. Pan školník si nechce nechat říct a vše (i keře) stříhá nakrátko. Prostě řez na pařez. Žáci se tedy rozhodli vytvořit několik vyvýšených záhonů – některý s bylinkami na slunci, jiný ve stínu. V budce mají kameru a koi kapry v jezírku nahradí žaby z české přírody. Když z vysychajících louží v okolí přemístíte jejich vajíčka, máte jistotu, že se u vás uchytí. Michal škole dohodl i spolupráci s místní střední zahradnickou školou, takže se můžeme těšit na zvýšení biodiverzity a to byl přece cíl! A co vy, nemáte také poblíž nějakou střední zahradnickou školu? 

ZŠ a MŠ Píšť

Za devatero horami a devatero řekami, leží obec Píšť a v ní škola s velkou zahradou. Ta ale není zakletá ani začarovaná, plná šípkového houští, jak by se na úvod pohádky slušelo. Je zde obdělávané políčko a divoké lesní zákoutí, kde se realizují malí badatelé a zahradníci. Žáci mají podporu učitelek i pana ředitele a dokonce i uklízeček. Osůbky, kterých si na jiných institucích člověk všímá až když dojde mýdlo na záchodech, jsou zde aktivními členy GLOBE týmu. Inspirujte se a zapojte více lidí na škole i Vy! V Píšti je ještě řada práce a úkolů, věříme ale, že zásluhou tohoto týmu vznikne brzy zahrada, která bude skvělým zázemím pro děti i přírodu a inspirací pro široké okolí.

ZŠ Dačice

V Dačicích sice vymysleli, jak zpracovat cukr do kostky, na místní škole však vědí, že spousta dobrých věcí nemusí být hranatých a může jich být plná zahrada. Na zahradě je vidět, že v historii se na ní už ledacos událo a pěstovalo. Některá místa je jen potřeba obnovit, některá jen správě udržovat - a nad tím vším se pilně bádá. Je zde vzrostlý sad, kde se nechává vykvést louka a sklízí se na seno pro králíky. Divoký koutek, ale i záhony, kde by to moc slušelo jahodám nebo bylinkám na čaj. V plánu jsou i keřové výsadby, zahradní jezírko nebo prostor pro venkovní výuku...

 

Děkujeme za vaši chuť zvyšovat biodiverzitu.

Mějte se báječně, Hanka a Michal


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!