GLOBE Games 2019

Čtyřdenní setkání žáků, učitelů a odborníků programu z GLOBE, největší vědecká konference žáků v ČR, terénní hra, exkurze na nevšední místa, workshopy a bohatý doprovodný program - to vše letos zažijete na 22. GLOBE Games v Kadani.


Za oslavou i za poznáním

Maxipes Fík bude mít letos na své narozeninové oslavě v Kadani zvláštní hosty - 250 žáků a učitelů ze všech koutů ČR a dalších zemí Evropy sem přijede nejen oslavit narozeniny tohoto slavného odborníka v nejrůznějších oblastech (např. ve skoku pro NĚCO), ale také potkat se na dvaadvacátém ročníku GLOBE Games. - Ať jsi žák, učitel nebo pes, tuhle událost by sis neměl nechat ujít! 

čtvrtek 30.5. 
exkurze a doprovodné programy
slavnostní zahájení 

pátek 31.5.
žákovská vědecká konference
exkurze na zajímavá místa v regionu
večerní doprovodné programy pro žáky
speciální program pro učitele 

sobota 1.6. 
terénní hra pro žáky
workshopy pro učitele 
slavnostní koulení nafukovací Zeměkoule
culture evening 

neděle 2.6. 
exkurze na zajímavá místa v regionu 

Letošní žákovskou vědeckou konferenci věnujeme nejen hlavnímu oslavenci Maxipsu Fíkovi, ale i Cílům udržitelného rozvoje organizace OSN. Účast na konferenci nám již přislíbil vedoucí české informační kanceláře OSN Michal Broža a pozvali jsme i další vzácné hosty z České republiky i ze zahraničí. Nechte se překvapit! 

Jak se mohu na GLOBE Games přihlásit?
1. Sestavte tým, se kterým na akci pojedete (max 4 žáci a 1-2 učitelé). 
2. Rozmyslete si projekt, který chcete prezentovat na studentské konferenci.
3. Stáhněte si přihlášku z odkazu níže.
4. Vyplňte přihlášku svého týmu a poštete ji na adresu globe@terezanet.cz.

Vše nejpozději do 31. ledna 2019! 

Přihláška ke stažení

Těšíme se na vás v Kadani 30. 5.  –  2. 6. 2019. 

O GLOBE Games 2018 s Kelly Adams-Smith, zástupkyní Velvyslance USA v České republice:

 

Kdybyste byla studentkou jedné z těchto škol, jaké téma byste si vybrala na prezentaci? Co Vás tu inspirovalo?

"To je dobrá otázka. Pravděpodobně bych si vybrala něco, co zahrnuje kvalitu vody anebo se zaměřila na životní prostředí žab, protože tím jsem se zabývala v Estonsku v rámci účasti na svých prvních GLOBE Games roku 2004. Na jedné exkurzi jsme skončila celá mokrá, ale byla to zábava. Inspiroval mě program GG. Vážne jsem si to zamilovala. Pochopila jsem, že GG jsou v Česku velmi důležité, a tak jsem GG navštívila minulý rok v Moravských Budějovicích a teď jsem tady znovu."

Překvapilo Vás, že se programu GLOBE účastní tak velké množství zahraničních škol?

"Nejsem překvapená, protože je to úžasný nápad. Co mě ale překvapilo je fakt, že je do projektu GLOBE zapojeno již 120 zemí - to je známkou velmi úspěšného projektu - ale rozumím, proč tomu tak je, protože je to jednoduché a hlavně potřebné."

Jak dlouho již žijete v ČR a líbí se Vám tady? Pokud tomu tak je, co máte na této zemi nejraději?

"Ano, žiju zde už skoro dva roky a samozřejmě se mi tady líbí. Lidé jsou zde velmi milí. Bydlím v Praze a každý den mě překvapuje a zároveň se mi líbí, že lidé v tak historickém městě žijí velmi moderními životy." 

GLOBE Zpravodaj Humpolec 2018

Připravily žákyně Barbora Pacigová & Sofie Švarcbachová

 


DESATERO GLOBE Games očima žáků:

 

1. Neznečistíš přírodu svou milovanou.

2. Nezradíš Gloubáka bližního svého.

3. Pomni, abys každý den bádal.

4. Cti Terezáky i Terezačky své, abys dlouho bádati mohl a dobře ti bylo na GLOBE Games.

5. Nezkopíruješ prezentaci bližního svého.

6. Nepohodíš nikam noviny novinářů svých.

7. Nedovol cizím ničit planetu naši.

8. V GLOBE vždy věrný a připravený zůstaneš.

9. Lásku k životu v srdci vždy schovávej, aby žádný živočich nepřišel tvou vinou k úhoně.

10. Radost z bádání vždy v mysli zachovávej, abys prospěšný a veselý byl.

 


O GLOBE Games 2018 v humpoleckých Radničních listech:​

Středem Humpolce se povalí zeměkoule

Nejen obří zeměkouli, ale také několik stovek žáků základních a středních škol z celé republiky potkáte na přelomu května a června v Humpolci. Vzdělávací centrum TEREZA zde ve spolupráci s Gymnáziem dr. A. Hrdličky pořádá čtyřdenní celorepublikové GLOBE Games – unikátní setkání žáků českých i zahraničních škol, zapojených do programu GLOBE spojeného s americkou NASA.

V projektu GLOBE žáci v doprovodu svých učitelů zkoumají přírodu, sledují vývoj počasí a podnebí, určují půdní vlastnosti i kvalitu vod nebo mapují stromy a rostliny v okolí své školy. Informace pak mladí badatelé nejen zpracovávají v různých projektech, ale nebojí se ani pouštět do řešení místních problémů s životním prostředím.

Právě GLOBE Games jsou pro žáky z celé republiky vyvrcholením jejich badatelského úsilí, které prezentují na žákovské konferenci. Ta se letos bude konat hned v pátek prvního června právě v Humpolci. Předcházet jí bude slavnostní zahájení a doprovázena pak bude řadou dalších aktivit v prvé řadě velké terénní hry, při které žáci řeší rozličné přírodovědné úkoly. Nabitý program bude vrcholit druhého června na hradě Orlík. Tady žáci představí své badatelské vychytávky a objevy.

Letošní GLOBE Games jsou ovšem výjimečné. Nejen, že přijede téměř 40 škol z celé České republiky, ale svůj příjezd hlásí i 12 zahraničních týmů například z Holandska, Ukrajiny či dokonce Izraele. „Svou účast nám potvrdili i přední čeští odborníci na meteorologii a výzkum vesmíru,“ doplňuje Kristýna Kaiser ze vzdělávacího centra TEREZA.

Proč to všechno? Protože máme v Česku skvělé učitele, kteří chodí s dětmi ven a nebojí se badatelsky orientovaného vyučování, při kterém děti samy přicházejí na to, jak věci fungují. „Humpolec je pro takové setkání skvělým místem, vždyť je to rodiště věhlasného badatele dr. Aleše Hrdličky. Jsme hrdí, že letos můžeme uspořádat GLOBE Games právě tady,“ uzavírá Kristýna Kaiser, koordinátorka letošních GLOBE Games.

za vzdělávací centrum TEREZA Michaela Černá

humpolecké Radniční listy - duben 2018 - strana 3Jak to na GLOBE Games vypadá? Podívejte se na video z GLOBE Games 2017 v Moravských Budějovicích:  

Chcete vědět víc? Kontaktujte nás na globe@terezanet.cz nebo tel. 734 252 503.

 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!