LEDEN - Cesta do minulosti

Bádání ve vašem okolí může vyvolat spoustu otázek o současnosti. Ale jak to ve vašem okolí vypadalo dřív? Změnila se vaše krajina nějak od doby, kdy se žáci narodili?


 

Už máte prozkoumáno vaše okolí a možná i plán, jak ho ještě vylepšit. Popsali jste svůj projekt a poslali přihlášku na GLOBE Games ve Zbirohu? Ještě ne? Tak neváhejte.

Registrace na GLOBE Games 2020 probíhá do konce ledna 2020!

Přihlásit se na GLOBE Games 2020

Zajímá nás - co vás na letošním Tématu roku nejvíc baví/bavilo?

Odpovědět na tuto otázku

Děkujeme za zpětnou vazbu a těšíme se na vaše odpovědi!

Marie, Vendula, Honza a Lukáš


Cesta do minulosti

Bádání ve vašem okolí může vyvolat spoustu otázek o současnosti. Ale jak to ve vašem okolí vypadalo dřív? Změnila se vaše krajina nějak od doby, kdy se žáci narodili? A jak vypadala ještě dřív, třeba před 50 lety?

Na tohle všechno můžete přijít společně. Stáhněte si aktivitu Bylo nebylo aneb změny v krajině a vyzkoušejte si porovnání aktuálního snímku se starším leteckým snímkem. Zapište si, co se v krajině zachovalo beze změn a co se naopak změnilo. 

Nacvičte si rozpoznávání změn v krajině na snímcích z aktivity Bylo nebylo aneb změny v krajině. A teď se zaměřte na svůj pixel! Využijte pracovní list Výprava do historie pixelu a uvidíte, co všechno lze zjistit! Najděte si letecké historické i současné snímky vaší obce na webu CENIA. Tento web dokáže překrýt historický snímek s tím ze současnosti pro perfektní porovnání! (Je potřeba si stáhnout ovladač Adobe Flash Player - stáhne se automaticky. Tento odkaz funguje nejlépe v prohlížeči Internet Explorer či Firerfox). Další historické snímky různých oblastí najdete také na webu Archiv LMS.

Rámování reportáže pro Mladé reportéry

Nyní již máte za sebou fázi mapování problému a jeho řešení, shánění dat, anketu i některé rozhovory a je tedy čas začít přemýšlet nad podobou samotné reportáže. Stáhněte sireportérskou aktivitu přímo zde. Zamyslete se - budete točit video nebo psát článek? Jak bude vypadat osnova reportáže? Co musí zaznít? Kdo v ní nesmí chybět? Kde začnete a jak skončíte?…

Kompletní metodiku i jak se zapojit do Mladí reportéři pro životní prostředí najdete na webu.


Inspirace:

Jak vlastně vzniká řeka? Podívejte se na následující video, které vám pomůže pochopit jak vznikají vodní toky:

 

Chcete se naučit ještě o něco více o vodních tocích? Jak funguje vlastně řeka? Zopakujte si co už víte a Zkuste si interaktivní hru Řeka: Transport a sedimentace. (Funguje jen v prohlížeči Internet Explorer).

 


Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Pozvánky na semináře, rozhovory se zajímavými osobnostmi nebo čerstvé badatelské aktivity. Přihlaste se k odběru zpravodaje GLOBE a bádejte s námi!